15. yılda 15 kültür adamına vefa

15. yılda 15 kültür adamına vefa

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi kuruluşunun 15. yılı anısına vefa gecesi düzenledi. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi "15. Yılda, 15 Mart'ta...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi kuruluşunun 15. yılı anısına vefa gecesi düzenledi. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi "15. Yılda, 15 Mart'ta On Beş Bilim, Kültür ve Sanat Adamına Vefa Gecesi" adıyla Konya'nın önde gelen fikir ve sanat adamlarını ihtiram beratı ve çeşitli ödüllerle taltif etti. 15 Mart 2009 Pazar günü saat 19:30'da Alaeddin Keykubat salonunda gerçekleştirilen programa Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Konya Milletvekili Sami Güçlü, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Abdüssettar Yarar, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü, gazeteciler, yazarlar ve geniş bir topluluk katıldı.
Gecede bir konuşma yapan Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, 2009 yılının özel bir anlamının olduğunu belirterek bu yıla özgü müstesna programlara imza atacaklarını ifade etti. Köseoğlu konuşmasında KOSKİ işbirliğinde Su Medeniyeti Sempozyumu düzenleyeceklerini belirterek Mevlâna Şiir Şöleni'ni de Karatay Belediyesi işbirliğinde tertip edeceklerini ifade etti. Bu yıl Konya'nın tarihini konu alan özel programların da olacağını belirterek bu gecenin öneminden bahsetti. Düzenlemiş oldukları bu vefa gecesinin büyüklere bir saygı nişanesi olduğunu belirten Köseoğlu aslında bu programın gecikmiş bir program olduğunu sözlerine ekledi.
Daha sonra kürsüye Konya Milletvekili Sami Güçlü geldi. Güçlü, şunları söyledi: "Günlük hayatın telaşında şehrimizde 60 yaşını geçmiş 15 bilim, kültür ve sanat adamına vefa gecesi yapmak ve fark edildiklerini göstermek çok önemlidir. Konfüçyüs, 'Hayatın amacı insaniyettir, netice itibariyle nezakettir.' diyor. Bu gece de nezaket davranışıdır. Ben sanatın gücünü geç fark eden bir insanım. TBMM Kültür ve Sanat Komisyonu üyesiyim. 2008 yılında 10'un üzerinde ilim ve sanat adamına ödül verdik. Bunun dokuzu benim teklifimdir." dedi.
Daha sonra 15 Bilim, kültür ve sanat adamı sinevizyon eşliğinde izleyicilere tanıtıldı. Tanıtımdan sonra ödül törenine geçildi.
İlk olarak Konya kültür ve sanatına bir ömür vermiş olan Feyzi Halıcı sahneye davet edildi. Halıcı "1950 yılından itibaren Konya'nın sahip olduğu değerleri takdim ettik. İnşallah Konya'nın şerefi bütün dünyaya yayılacaktır." dedi. Feyzi Halıcı'nın ödülünü Konya Milletvekili Sami Güçlü verdi.
Mehmet Emin Eminoğlu sağlık problemlerinden dolayı törene katılamadı. Eminoğlu'nun berat ve hediyelerini kardeşi Bahaeddin Eminoğlu aldı. Eminoğlu'na ödülünü Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı takdim etti. Hasan Çopur adına ödülünü damadına veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan TYB Konya Şubesine, böyle bir vefakârlığından dolayı teşekkür etti.
Mehmet Ali UZ'un ödülünü ise Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü takdim etti. Kısa bir açıklama yapan Mehmet Ali Uz, "Memleketin tarih ve kültürüne hizmet eden kişiler genelde vefatlarından sonra hatırlanırdı. Bunu ilk bozan Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü oldu. TYB Konya Şubesi'nin bu vefa gecesi bunu pekiştirdi. Ben TYB Konya Şubesi'ne teşekkür ediyorum." dedi.
Rıdvan Bülbül'ün ödülünü ise TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu takdim etti. Daha sonra sahneye Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu geldi. Koçkuzu böyle bir programda taltif edilmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Koçkuzu'nun ödülünü ise Koyunoğlu Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar takdim etti. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu'nun berat ve hediyelerini ise Prof Dr. Mehmet Tekin takdim etti. Sakaoğlu, yaptığı kısa açıklamada daha önce Mustafa Güçlü tarafından taltif edildiğini ifade ederek böyle bir program düzenleyen TYB Konya Şubesi camiasına teşekkür etti. Prof. Dr. Mikail Bayram'ın ödülünü ise Doç. Dr. Mustafa Demirci takdim etti. Fuzuli'den bir beyit okuyan Bayram katılımcıları duygulandırdı. Bayram, TYN Konya Şubesinin bu kadirşinaslığını unutmayacağını ifade etti. Törende Kamil Uğurlu adına Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin ödül aldı. İhsan Kayseri, Kamil Uğurlu adına sahneye gelen Bekir Şahin'e ödülünü takdim etti. Dr. Selahaddin Hidayetoğlu mazeretinden dolayı programa katılamadı. Onun adına ödülünü Sanatçı Ahmet Çalışır, Salih Sedat Ersöz'den aldı.
Daha sonra sahneye sırasıyla Seyit Küçükbezirci, Dr. Hasan Özönder, Hattat Hüseyin Öksüz, Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ geldi. Onların ödüllerini de Bekir Şahin, Milli Güreşçi Suphi Sağlam, M. Ali Köseoğlu, Dr. Bekir Biçer ve Ali Işık takdim etti. Daha sonra topluca hatıra fotoğrafı çektirildi ve program sona erdi.

Memleket 17.03.2009

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.