Arif Etik ve Dostları

Arif Etik ve Dostları

Arif Etik Bey ile ilk defa, Gözyaşı Dergisi'nin Ertaş Pasajı'nın ikinci katında bulunan yerinde karşılaştım. Yanılmıyorsam 1989 yılı idi. Bir Mevlâna...

A+A-

Arif Etik Bey ile ilk defa, Gözyaşı Dergisi'nin Ertaş Pasajı'nın ikinci katında bulunan yerinde karşılaştım. Yanılmıyorsam 1989 yılı idi. Bir Mevlâna âşığı olan Haşim Akten ağabey, gel seni çok saygıdeğer bir hocamızla tanıştıracağım demişti. Saç ve sakal birbirine karışmış vaziyette, ince yapılı ve benzi soluk olan Arif Bey'i ilk gördüğümde, çok garibime gitmişti. Arif Hoca ilk defa Gözyaşı'nı ziyaret ediyordu. Hoş sohbetinden büyük bir insan olduğunu hemen anladım. Şems ile Mevlâna'ya olan sımsıcak, kalpten gelen sevgi ve hürmet duygularını dışarıya vurdukça ona olan saygım daha da artmıştı. Epeyce de sohbet etmişti, fakat hiç birimizin aklına teybi açmak gelmedi.
Haşim Ağabey, 1 Ocak 1993 tarihinde "Can kardeşim Mustafa Balkan'a baki muhabbetlerimle.." şeklinde imzasının bulunduğu Arif Etik Hocamızın "Şems ve Mevlâna" adlı kitabını hediye etmişti. O eserin başlangıcına Arif Hoca, Bahâuddin Âmüli'nin şu sözlerini koymuş:
"Yunânilerin Felsefesiyle niceyedek bu çaba?
Biraz da İmânilerin Hikmetini okusana!"

Arif Hocamız tarafından "gönüllerde mânanın doğması ve uyanmasının sağlanması için" toplanan Şems ve Mevlâna güllerinin kokusundan, bendeniz çok faydalandım. Hocamız nûr içinde yatsın.
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nin üçüncü katında "İnsanı farklı kılan, OKUMASIDIR" levhasının bulunduğu salonda Arif Etik ve dostları, 24 Temmuz akşamında, altında kıymetli meslektaşım ve ağabeyim İhsan Kayseri ile Selçuklu Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Adem Esen'in imzaları bulunan müstesna bir Anma Toplantısında biraraya geliyorlardı. İhsan ağabeyimizin anma toplantıları, Konya'mıza hizmet etmiş büyük şahsiyetlerin ya kabri başında ya da yaşıyorlarsa onlarla birlikte salonlarda oluyordu. İhsan ağabey tarafından "ananevî" hale getirilen bu anma toplantılarında, ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımız ile Konya'mıza ve Konya Kültürüne hizmet eden büyük şahsiyetler, ölüm yıldönümlerinde yâd ediliyordu. Hayatta olanlara ise; "jübile"ye benzer bir vefâ örneği sergileniyordu.
Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri, programı açış konuşmasında, merhum Arif Etik'in "ilmi ile âmil olan, irfan sahibi" mânasında Ârif, "ahlâklı" anlamına gelen Etik ve önder bir kişi olduğunu belirterek dostlarına, "Hayatınızı yazın, biyoğrafinizi hayattayken kaleme alın. Doğduğunuz evi ve yaşadığınız diğer evlerin resimlerini çekin. Hatıralarınızı yazmayı unutmayın" diye tavsiyede bulundu.
İhsan ağabey tarafından büyük emek verilerek hazırlanan "Konya'lı 'Arif ve Etik' bir hoca Arif Etik" kitabını, belediyenin kültür yayınları arasında basarak kitaplığımıza kazandıran ve Arif Hoca'nın hayatını CD'ye alarak ölümsüzleştiren Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen de konuşmasında, eski belediye başkanlarımızdan Ahmet Hilmi Nalçacı'nın da unutulmaması gerektiğini söyledi. Adem Başkan ayrıca, bin sayfadan oluşan ve ecdadımız Selçuklular döneminden kalma bütün eserlerin fotoğraflarının yer aldığı Selçuklu Eserleri Albümü'nün de baskıda olduğu müjdesini verdi.
Anma Toplantısında Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, Halit Güler (emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı), Araştırmacı-Yazar Abdullah Uçar, Dr. Ahmet Baltacı, Servet Akdoğan, Mehmet Ali Uz, Prof. Dr. Mehmet Aydın, Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder, Mustafa Kaçar ve Kâzım Göktay da Arif Hoca'yı çeşitli yönleriyle ele alarak anlattılar. Seyhan Müftüsü Yusuf Eseroğlu da anma toplantısına telefonla katılarak büyük bir vefa örneği sergiledi.
Arif Hoca'nın talebeleri ile onu yakından tanıma bahtiyarlığına eren dostlarının hatıralarından oluşan ve Arif Etik'in hayatını anlatan kitap, 313 sayfadan oluşuyor. Eserin beşinci bölümünde ise; Fotoğraflarla Arif Etik yer alıyor. Konya Yüksek İslâm Enstitüsü Fars Dili ve Edebiyatı Emekli Öğretmeni olan Arif Etik, Konya İHL'de derslerine giren talebelerine, devamla "Aziz yuvrular" diye hitap edermiş.
Aziz Hocamızın hatırası önünde hürmetle eğiliyor, kendisini vefatının 16. yıl döneminde rahmetle anıyoruz.
Bu vesileyle dostlarını biraraya getiren Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri ile Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen'e teşekkürü bir borç biliyorum.
Kabri Musalla'da olan hocamızın ruhu için bir Fâtiha ve üç İhlas lütfederseniz, makbule geçer efendim.
**
TEBRİK
Yarın idrak edeceğimiz Miraç Kandilinizi kutlarım. Bu mübarek gecede yapacağınız dualarınızda bendenizi, İslâm Âlemi ile keferelerin zulmü altında inleyen Müslümanları eksik etmeyiniz lütfen.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.