Âşıklar TYB'de Buluştu

Âşıklar TYB'de Buluştu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2010 Yılı Kültürel Faaliyetleri olanca hızı ve coşkusuyla devam ediyor. Yazarlar Birliği'nin bu haftaki programında...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2010 Yılı Kültürel Faaliyetleri olanca hızı ve coşkusuyla devam ediyor.

Yazarlar Birliği'nin bu haftaki programında âşık dostları Konyalı âşıklarla buluştu. Programa TYB Konya Şubesi Başkanı Sayın Bekir Şahin, Onursal Başkanı, Sayın Ahmet Köseoğlu, Otogar Müdürü Lütfi Ersöz, Aydınlar Ocağı Başkanı Sayın Mustafa Güçlü, TYB Konya Şubesi Başkan Yardımcısı ve Memleket Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sayın Mehmet Ali Köseoğlu, başkan Yardımcısı Sayın İbrahim Demirci, Öğr. Gör. Dr. Aziz AYVA, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Işık Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri ve Şair İsmail Desteli, Anamurlu Mehmet vb. Konyalı âşık dostları katıldılar.

9 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 16:00'da Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa; Konya Âşıklık geleneğini yaşatan başta usta Âşık Ataroğlu olmak üzere; Öksüz Ozan'ın çırağı Yağız Ozan, Adanalı Âşık Ahmet Şener ve Taşkent'in Balcılar (eski adı Alata) Kasabası'ndan Âşık Garip (Hasan Hüseyin Erden) katıldılar.

Program; Dr. Aziz AYVA'nın açılış ve takdim konuşmasıyla başladı. Dr. Ayva, Konya âşıklık geleneği ve beslendiği kaynaklar hakkında kısa bilgiler verdikten sonra geleneğin Konya'daki bugünkü durumundan bahsetti ve âşıkları sahneye davet etti.

Âşık Ataroğlu'nun yönettiği programda; Ataroğlu ve Yağız Ozan bir selâmlama ile dinleyicileri selamladılar ve "hoş geldin." dediler. Daha sonra Âşık Ataroğlu ve Yağız OzanAtaroğlu'nun açtığı ayakla kıyasıya atıştılar. Yağız Ozan'ın sergilediği dudakdeğmez türüyle dinleyiciler hayrete düştüler. Ataroğlu zaman zaman çocukluk yıllarından ilk gençlik yıllarına kadar dinleyicileri geçmişe götürdü ve gençlere önemli mesajlar verdi. Âşık Ahmet Şener ve Âşık Garip programın akışı içerisinde sevda şiirleri okudular ve dinleyicileri duygulandırdılar. Âşıklık merdiveninin daha başında olan Yağız Ozan dinleyicilerin takdirini kazandı. Azeri ağzı ve havasıyla söylediği türküler ve kendi açtığı ayakla ustasını atışmada zorlaması salonda büyük alkış topladı.

Büyük bir coşku ve ilgiyle takip edilen Âşıklar Şöleni Konya âşıklık geleneğine bir tarih ve kayıt düştü.

Âşık edebiyatının çeşitli türlerinde örnekleri verildiği program iki saat sürdü.

Programdan sonra ödül ve plâket törenine geçildi. Âşıklara plâketleri verildi.

Ödül töreni sırasında Yazarlar Birliği'nin Başkanları âşıklık geleneğinin yaşatılmasıyla ilgili duygu ve temennilerini dile getirdiler.

Program âşıkların ve bütün katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Öğr. Gör. Dr. Aziz AYVA ve Şaban ÖZDEMİR'in düzenledikleri program amacına ulaşmış ve misyonunu yerine getirmiş olmanın tadıyla Konya âşıklık geleneği içerisindeki yerini şimdiden almıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.