ÂŞIKLAR TYB'DE COŞTU

ÂŞIKLAR TYB'DE COŞTU

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 3 Aralık 2010 Cuma gecesinde Konyalı âşıkları ağırladı.Âşıklık geleneğinin günümüzdeki son temsilcileri...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 3 Aralık 2010 Cuma gecesinde Konyalı âşıkları ağırladı.
Âşıklık geleneğinin günümüzdeki son temsilcileri bu geleneğin TYB sayesinde devam etmesini, dolayısıyla bu tür etkinliklerin genç kuşaklara öğretilmesi amacıyla bir süre önce gönüllü olarak "âşıklar gecesi" düzenlemeye karar vermişlerdir.
Programlarını her ayın ilk cuma gecesi TYB evinde gerçekleştireceklerini bildiren âşıklar Konyalı âşık dostlarını dost meclislerine beklediklerini duyurmuşlardır. İlk program büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirilmiştir. TYB Başkanı Bekir Şahin başta olmak üzere, yönetim kurulu üyeleri, üyeler, akademisyenler ve âşık dostları büyük bir ilgi göstermişlerdir. Âşık Ataroğlu, Zikri Âliyar, Öksüz Ozan, Âşık Özhanî ve Yağız Ozan gibi saz ustaları başta olmak üzere âşık tarzı şiirler yazan Ahmet Şener, Seyfi Meramî ve Hasan Hüseyin Erden ilk programda büyük bir heyecanla dinleyicileri coşturdular.
Âşıklık geleneğinin birbirinden güzel örneklerinin sergilendiği program dinleyicilerin beğenisini kazandı. Böyle bir programın Konya kültürüne ve âşıklık geleneğine büyük yararı olacağı intibası uyanmıştır.
Âşıkların da TYB'nin organize ettiği bu âşıklar gecesinden duyduğu memnuniyeti dile getirmesi, dileklerin paylaşılması, geleneğin genç kuşaklara öğretilmesi için yapılabileceklerin tartışılması vb. konularla program sona ermiştir.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.