Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin'in Akdeniz'de Gazze açıklarında insanî yardım taşıyan gemilerimize yapılan silahlı saldırı...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin'in Akdeniz'de Gazze açıklarında insanî yardım taşıyan gemilerimize yapılan silahlı saldırı hakında basın açıklaması:

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi olarak Akdeniz açıklarında insani yardım taşımakta olan gemilerimize yapılan insanlık dışı saldırılar karşısında şair yazar ve akademisyenlerimizin yüksek duyarlığı ülke çapında yankı bulmuştur. Biz TYB Konya Şubesi olarak ülkemiz aydınının bu tavrından büyük mutluluk duyduk. Elbette İsrail insani yardımı engellemekle insanlık ayıbı işlediğini bütün dünyaya göstermiştir. Bu dünyanın bugüne kadar bildiği bir gerçekti ve fakat bu gerçeğin dünya kamuoyu tarafından böylesi müsbet bir tavırla dile getirememesinin de önü açılmış oldu. Artık bütün dünya iyi biliyor ki İsrail Gazze'de ve diğer Filistin şehirlerinde isnanlık dışı bir ablukayı meşrulaştırma maskesini kaybetmiştir. Adeta bu oyunu kendi elleriyle bozmuşlardır. Özellikle insani yardım gemisinde bulunan, yardım sever dünya halkları ve aktivistlerin yanı sıra yazarların susturulmak istemesi İsrail'in tamamülsüzlükte de gayri insanî tavır sergilediğini göstermiştir..

Yazarlar, aydınlar, aktivistler onurlu bir insaniyet mücadelesi vermişlerdir. Yazıyı, düşüceyi bir devletin resmi elle susturmak istemesi yine bütün dünya tarafından görülmüştür. Nazi kamplarından farksız olan Gazze ablukası insanlığın bugün için en büyük ayıbıdır. Yüz yılıımızın alnında kolay silinemez bir kara lekedir. İsrail bu ablukalardan ve dış dünyanın ilaç, gıda gibi insani yardım yapmak istemesinden rahatsız oluyorsa, anlaşılmaktadır ki bu bir soy kırımdır. İsrail soykırımdan vazgeçmelidir. İnsanlığın ruhunu daha fazla incitmemelidir.

Yazarlar, insanlığın vicdanı olmak adına oradaydılar.

İsrail'i kınamak yerine İsrail güdümünde olan basın yayın erbabını ve belli mihrakların güdümündeki çeşitli yazarları da ayrıca kınıyoruz. Dünyanın ayağa kalktığı yerde kendi ülkemizde hala İsrail'in avukatlığını yapmak yüzsüzlüğünde bulunanları elbette tarih affetmiyecektir.

Ülkemiz adına ve dünya milletleri adına o gemide bulunan bütün insanlık dostu olanları saygıyla selamlıyoruz. Yazar olmanın vicdani borcunu ödeyen yazarlarımızın gerçek görevlerinin bilincinde olduklarını görmek bizleri, Tyb Konya Şubesi olarak ayrıca sevindirmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.