Bin Safahat Okuma Grubu

Bin Safahat Okuma Grubu

Mehmet Akif Ersoy'u daha iyi tanımak ve şiirlerini birlikte okumak için internet üzerinde 'Bin Safahat Okuma Grubu' oluşturuldu. Grubun hedefi 18 Mart'a kadar...

A+A-


Mehmet Akif Ersoy'u daha iyi tanımak ve şiirlerini birlikte okumak için internet üzerinde 'Bin Safahat Okuma Grubu' oluşturuldu. Grubun hedefi 18 Mart'a kadar grup sayısını bine ulaştırmak

İnternet üzerinden başlayan bu oluşumun amacı Mehmet Akif Ersoy'u daha iyi tanımak ve şiirlerini birlikte okumak. Daha çok lise ve üniversiteli gençlerin ilgi gösterdiği "Bin Safahat Okuma Grubu", 18 Mart'a kadar haftanın bir günü bir araya gelerek Akif'in Safahat'ını okuyor. Bu tarihe kadar Türkiye'nin her yerinden gruba katılanlarla birlikte 1000 gruba ulaşmayı hedefleyen oluşuma katılmak çok basit. Bunun için en az iki kişi bularak www.binsafahat.com ve http://binsafahatgrubu.blogspot.com internet adresine girip grup kurduğunuzu beyan etmek.
TYB KONYA ŞUBESİ'NDEN ÖNERİ: HER EVE BİR SAFAHAT
Konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirme yapan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Akif'in bu milletin kendisi olduğuna işaret ederek, ülkenin başbakanından sokaktaki simit satıcısına kadar herkesin milli şairin şiirlerinden bir kaç satır okuyacak düzeyde olduğunun altını çizdi. Kur'an-ı Kerim, Tefsir, Hadis ve Mesnevi'den sonra Akif'in Safahat'ının başucu eserler arasında yer alması gerektiğini anlatan Köseoğlu, herkesin bu kitabı okuması gerektiğini kaydetti. Resmi kurum ve kuruluşlar, özel şirketler, dernek ve vakıfların da Safahat'ı çoğaltarak her eve dağıtılması önerisinde de bulunan Köseoğlu, bu sayede Safahat'ın binler değil on binler tarafından okunacağı mesajını verdi. Ahmet Köseoğlu, ayrıca kendilerinin de TYB Konya Şubesi olarak geçtiğimiz yıllarda Şehir Okumaları adı altında Safahat'ı okuduklarını da söyledi.
MEHMET AKİF'İ ANMA GÜNÜ YÖNETMELİĞİ
RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI
Kültür ve Turizm, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları, geçen yıl çıkan 5649 sayılı "İstiklal Marşının Kabul edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Hakkında Kanun" gereğince, "İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Yönetmelik" hazırladı. Yönetmelik geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlandı.
Yönetmeliğe göre, her yıl 12 Martta yapılacak anma etkinlikleri kapsamında, konferans, seminer, sempozyum ve panel gibi bilimsel toplantılar ile şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları düzenlenecek. Seyirlik sanatlar ve müzik dinletileri ile sergiler vatandaşların ilgisine sunulacak. İstiklal Marşı ve Ersoy'un fikir, sanat ve şahsiyetiyle ilgili yayınlar ve benzeri etkinlikler de düzenlenecek.
Merhaba

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.