BİR ADAM BİR TAVIR BİR AİLE: MEHMET AKİF VE BESTELENMİŞ ESERLERİ KONSERİ

BİR ADAM BİR TAVIR BİR AİLE: MEHMET AKİF VE BESTELENMİŞ ESERLERİ KONSERİ

İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıl dönümündeBİR ADAM BİR TAVIR BİR AİLE: MEHMET AKİF VE BESTELENMİŞ ESERLERİ KONSERİ

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 2024 yılı kültürel etkinliklerine devam ediyor. Karatay Belediyesi Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezinde İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıl dönümünde “Bir adam bir tavır bir aile: Mehmet Akif ve Bestelenmiş Eserleri” konserinden Hasan Arslan Mehmet Akif’i kısaca anlattıktan sonra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Ufuk Yürüç, M. Ali Pekuygun, Y. Oğuzhan Uğur, Ertuğrul Tanata ve Süleyman Özen, seçtikleri eserleri icra etti. Konser sosyal medya üzerinde de yayınlandı.

Konserden önce kısaca Memet Akif’ten bahseden Hasan Arslan “…Akif'imiz milli marşımızı yazmıştı ve bu marşın karşılığını almamıştı.  Bu durum aslında bir imandır ve yapılan işin karşılığını insanlardan beklememek, gök katına niyet etmek, fisebilillah bir iş ortaya koymak ve beklentisizlik makamına erişmek oldukça zordur. Müminler, beklentisizlik makamında yaşayarak, çabalarını gök katına niyet ederek fisebilillah anlamında ortaya koyarlar. Şehrin göğüne, yıldızlarına, göğün hilaline ve yetim ulularına bakarak dostluğu tazelemek, ulu çınarlara, salkım söğütlü dostlara yeniden dostluğa niyet etmek, her dem tazelenmek ve fisebilillah var olmak önemlidir. Günümüzde sözün bir kıymeti kalmadı ancak Akif'in yaşadığı dönemde sözün değeri büyük olup, bu gücü olağanüstü bir şekilde kullanmıştır.” dedi.

 

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Ufuk Yürüç M. Ali Pekuygun, Y. Oğuzhan Uğur, Ertuğrul Tanata ve Süleyman Özen’in solist olduğu konserde  Suat Orhan, Ali Vefa Sağbaş, Musa kazım Tığlıoğlu, Hakan Kılınçarslan, İbrahim Genç ve Tayyip Enes Korkmaz sazende olarak eserleri icra ettiler.

Program sonunda katılım beratları ve TYB Konya Şube yayınlarını TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu Doç. Dr. Ahmet Akman, Postnişin Fahri Özçakıl ve Salih Sedat Ersöz takdim etti

img-4137.jpgimg-4142.jpgimg-4144.jpgimg-4161.jpgimg-4162.jpgimg-4173.jpgimg-4182.jpgimg-4196.jpgimg-4211.jpgimg-4234.jpgimg-4249.jpgimg-4288.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.