Cafcaf: Entel dinci mizah dergisi değiliz

Cafcaf: Entel dinci mizah dergisi değiliz

Genç dergisinin eki olarak doğan ve İslami kesimin mizah dergisi olma hazırlıkları içinde olan Cafcaf, dergisi nasıl bir yayın politikası güdecek? Dergi...

A+A-

Genç dergisinin eki olarak doğan ve İslami kesimin mizah dergisi olma hazırlıkları içinde olan Cafcaf, dergisi nasıl bir yayın politikası güdecek?

Dergi editörü Asım Gültekin; "Türkiye'de bir zamanlar İslamî kesim gelince, bizi kesecek diye bir psikozla yaşardı çağdaşçı elit. Bizim kesim ise bir türlü kimseyi kesmiyordu! Başından beri mizah konusunda bu kesimde bir boşluk vardı. Bu da bizi kesmiyordu. Böyle böyle biz de İslami usullere göre kesim yapalım dedik!" sözleri ile yola çıkış serüvenlerini paylaşıyor.

Mensup oldukları dinden utanan, komplekse kapılan insanlardan olmadıklarını belirten Gültekin; "Aksine şeref duyarız dinimizden! Ve dinimizin mizaha mâni olmadığına inanıyoruz. Mizahı seviyoruz. Dergimizi de şimdiye kadar Genç dergisinin eki olarak çıkardık 17 ay, artık bağımsız ve haftalık çıkaracağız" ifadeleri ile yola çıkmış olmanın heyecanını yaşıyor.

"Her şeyle dalga geçmeyi hastalık olarak görüyoruz"

"Cafcaf"ı 'mizahı her şeyle alay etme olarak görmeyenlerin dergisi' olarak tanımlayan Gültekin, dergide her şeyle dalga geçilmediğini özellikle belirtiyor. Her şeyle dalga geçmeyi de hastalık olarak gördüklerini anlatan Gültekin, 'sığ mizah' yapılmasını eleştiriyor. Avrupa'daki espri anlayışlarını kopyalamayı da doğru bulmadığını aktaran Gültekin; "İndigo çocuklar diye bir şey var. Dünyayı bekleyen bir tehlike! Olumlu bir vasıfmış gibi algılanılıyor indigo olmak. Oysa hiç bir değeri olmamak demek indigo çocuk olmak! Her şeyi alaya almak demek. Annesini babasını öylesine, haz için kesen çocuklar bunlar. Vicdandan nasipsizler. Ülkemde indigo mizahçılar devrinde yaşıyoruz ne yazık ki" şeklinde düşüncelerini aktarıyor. Bu duruma razı olmayacaklarını belirten Gültekin; "Değerlerimiz var bizim. Enerjimizi onlardan alırız. Bu bizi kısıtlayan bir şey değildir aksine bizi açan, ufkumuzu açan bir şeydir" ifadelerini kullanıyor.

Türkiye'nin en iyi çizerleri burada

'İslami kesimin mizah dergisi Cafcaf'ta, postal karşıtı, usta çırak ilişkisini ironik bir şekilde işleyen, 'Figan-ı Lügatit Türk'e yeni sözlük maddeleri oluşturan, kelime esprisi yapan, felsefik espriler yapan çizerler var. "Türkiye'nin en iyi çizerleri burada" iddiasında olan Cafcaf editörü, entelektüel açıdan da dergiye güveniyor. Dil Doktoru İbrahim Demirci, önemli sözlükçülerden ve Türkiye Yazarlar Birliğinin kurucusu Mehmet Doğan, Hicabi Kırlangıç, Suavi Kemal Yazgıç, Kerem Abadi, Türk öyküsünün en önemli isimlerinden Ömer Faruk Dönmez, Mevlana İdris, Betül Zarifoğlu, Salih Kılınç, Yusuf Turan Günaydın, Melek Demir "Cafcaf"ta yazıyor.

"Entel dinci mizah dergisi değiliz"

Gültekin, "Dışardan bakılacak olursa dinciliğinden ziyade 'entel dinci' ve 'şamatacı' denebilecek bir dergi olduğumuz söylenebilir. Ama bazıları tutup 'Amerikancı, yobazlar' olduğumuzu söyleyebilir. Bazıları 'dinde gülmek yok ki bunlar niye gülerek çağdaş ilkelerimizi sulandırıyorlar, asalım bunları' diyebilir" ifadeleri ile dergiyi eleştireceklere şimdiden ipucu da veriyor. Dergi, organik beslenmeden Star Wars hastalarına, kitap kurtlarından para koleksiyonu yapanlarına kadar, kelime tetkik uzmanlığından, tv yapımcılarına, din kültürü öğretmeninden üniversite öğrencisine, avukatından 10 yıldır üniversitesini başını örttüğü için bitiremeyenine kadar, ev hanımından televizyoncusuna, üniversite hocasına kadar renkli bir âlemden oluşuyor. "Cafcaf" 24 Ekim'den itibaren haftalık olarak bayilerdeki yerini alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.