Cumali Ünaldı Hasannebioğlu Konya'da konuştu

Cumali Ünaldı Hasannebioğlu Konya'da konuştu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2013 Kültürel etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi Salonu'nda devam etti. "Şiir ve Siyaset" başlığı altında konuşan...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2013 Kültürel etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi Salonu'nda devam etti. "Şiir ve Siyaset" başlığı altında konuşan Şair Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, "Şiir, kelimelerle emperyal bir devlet kurmaktır" dedi. Programda TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu'nun yanı sıra Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Cemil Paslı, akademisyenler, edebiyatçılar ve öğrenciler katıldı.

ŞİİR BİLİNMEYENE OK ATMAKTIR

Konuşmasına şair devlet idarecilerinin sözleriyle başlayan Hasannebioğlu, şiir ve siyasetin iç içe olduğunu kaydetti. Osmanlı padişahlarının pek çoğunun aynı zamanda birer sanatçı ve bazısının da şair olduğunu hatırlatan ve onlardan örnekler veren Hasannebioğlu şöyle devam etti: Herhangi bir siyasetçi, herhangi bir yerde şiir okuduğu için birkaç ay hapiste de yatsa bizim nazarımızda baş tacıdır. Şiire yakındır. Şiir o siyasetçinin hayatında bir yer tutuyorsa, mutlaka o, güzel şeyler yapacaktır. Çünkü şiir, bilinmeyene ok atmaktır, geleceğe ok atmaktır. Şiir, kelimelerle emperyal bir devlet kurmaktır. Onun için şiir, siyasetin bizzat kendisidir.

ŞAİRLER EMRİBİ'L MARUF YAPMALILAR

Doğuda kan davasını bitirmek için akil insanlar, aksaçlılar heyeti kurduklarını kaydeden Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, "Adam öldürmek ancak Allah(cc)'a ait bir haktır. Bir insanı öldürdüğün zaman bütün insanlığı öldürmüş olursun. Şairler, şiirleriyle emribi'l maruf nehyi ani'l münker'i yapmalıdırlar. İsmet Özel, İstiklal Marşı Derneği'ni kurmuş, o yönde faaliyet gösteriyor. Takdir edilecek bir şey. Sezai Karakoç, Avrupa Birliği gibi dünya Müslümanlarının birleşmesini, birlikte hareket etmesini istiyor. AB, sınırları kaldırdı, askerî gücü kaldırdı; parayı birleştirdi. Peki, biz bu birliği niye yapamıyoruz? Kur'ân etrafında niye birleşemiyoruz? Kur'ân'dan daha başka bizi birleştirecek bir kavram, bir kelam var mı?" diye sordu.

BU COĞRAFYA BARIŞLA KENDİNE GELECEK BİR COĞRAFYA

Hayatında kazandığı en iyi alışkanlıklardan birini Telaviv'de bir Yahudi'den öğrendiğini anlatan Hasannebioğlu sözlerine şöyle devam etti: İsrail'e gittik; adamlar yolda Tevrat okuyorlar, yürürken Tevrat okuyorlar, asansörde Tevrat okuyorlar, yürürken Tevrat okuyorlar, otururken Tevrat okuyorlar... Hemen dedim ki kendi kendime; bundan sonra her gün sabah namazından sonra bir cüz Kur'ân okuyacağım. Ve beş senedir her gün Kur'ân okuyorum. Zor gibi görünüyor ama çok kolay bir şey. Çok az zamanınızı alıyor ve hayatınızı anlamlı kılıyor. Hayatı, Allah(cc) ile anlamaya başlıyorsunuz. Olayları Allah(cc)'ın süzgecinden geçirdikten sonra algılamaya başlıyorsunuz ki; bu da hayatı en doğru algılama şeklidir. Ne bu dünyadan kopuyorsunuz ne de ahretten kopuyorsunuz. Ne geçmişten kopuyorsunuz, ne de gelecekten kopuyorsunuz. Bu coğrafya savaşla değil, barışla kendine gelecek bir coğrafyadır. Rahmetli Özal'ın da bütün hedefi buydu. Fakat bunun Türkiye için ne kadar faydalı olduğunu anlayan cenahlar tarafından şehit edildi. Programın sonunda TYB Konya Şubesi adına Katılım Belgesi'ni Cumali Ünaldı Hasannebioğlu'na MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman takdim etti.

Cumali Ünaldı Hasannebioğlu kimdir?

29 Ekim 1949′da Malatya'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve Liseyi Malatya'da okudu. Ziraat Yüksek Mühendisi oldu. Malatya-Doğanşehir ilçe tarım müdürü, Malatya Kayısıcılık Araştırma'da araştırma mühendisi, Malatya Topraksu Bölge Müdürlüğünde yıllarca Başmühendis olarak çalıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yaptı. Başbakanlık Müşaviri (Özal'ın danışmanı) oldu. Azm-i Milli TAŞ Yönetim Kurulu üyesi oldu. T.Şeker Fabrikaları AŞ Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. TSE Mamul Gıdalar Hazırlık Grubu üyeliğine seçildi. DPT 6.Beş Yıllık Kalkınma Planı tarım özel ihtisas komisyonu üyesi oldu. Şiir ve yazıları Yeni Adım (ilk yazısı, 1965), Çile (Malatya, ilk şiiri, 1966), Fikir ve Sanatta Hareket, Düşünce, Defne, Aylık Dergi, Mavera, Yedi İklim dergilerinde yayınlandı.

Şiirleri: Çerağ (1978), Bir Gecenin Şiiri (1988), Kendini Yusuf Gören (1988), Ölüm Bile Aşk ile (1994)..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.