Dışarıda 103 Konya'da kaç?

Dışarıda 103 Konya'da kaç?

Dün 12 Mart'tı. Mehmet Akif Ersoy'u anma ve İstiklal Marşının kabul edilişinin yıldönümü. Konya'ya şöyle bir göz gezdirdim neler yapılıyor, yapılacak...

A+A-

Dün 12 Mart'tı. Mehmet Akif Ersoy'u anma ve İstiklal Marşının kabul edilişinin yıldönümü. Konya'ya şöyle bir göz gezdirdim neler yapılıyor, yapılacak diye. Elimden geldiğince gözden kaçırmamaya çalıştım. Mart ayı yoğun bir ay biliyorsunuz. Dünya Kadınlar günü ile başlayıp, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy' devamında Çanakkale Haftası ile devam ediyor hatta resmen bayram olarak kutlanmaya başlanan Nevruz'u da sayabilirsiniz. Unuttuklarımız da vardır elbet.

Dünya Kadınlar gününün yoğun bir şekilde kutlanılması, gündemde kendisine çokça yer bulması benim dikkatlerimi 12 Mart üzerinde yoğunlaştırmama yol açtı. Daha bir dikkatle izlemeye çalıştım. Neler yapılıyor, yapıldı diye. Sanırım ilgilileri dışında bu günün İstiklal Marşı ve Mehmet Akif'i anma günü olarak kutlandığını bilen, gündemine alan yok gibi. Hem de 7 Martta Resmi Gazetede yayınlanan ve 12 Martta yapılacak faaliyetlerle ilgili usül ve esasların belirlendiği yönetmelik yeni yayınlanmışken.

Akif'e ve Mehmet Akif'e ne zaman sahip çıkarız? Birisi Akif aleyhinde bir söz söylediği, küfrettiği, gerici yobaz vs. dediği zaman beylik açıklamalar yapılır. Sözde bir sahip çıkma duyarlılığı gösterilir. Özde? Cevabı size bırakıyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla faaliyetler gerçekleştiren Ak parti kadın kollarından tutun da çeşitli belediyeler İstiklal Marşı ve Mehmet Akif'i Anma haftasında neler yapıyorlar/yaptılar merakla bekliyor, izliyorum.

Meram Belediyesi'ni ayrı bir kenara yazmak gerekebilir bu konuda. En azından İstiklal Marşı ile ilgili değilse bile 18 Mart ile ilgili bir tiyatro oynayacaklar, Konevi kültür merkezinde.

Başbakanımız dilinden Akif'i ve mısralarını düşürmez, çeşitli vesilelerle beyitler okurken Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek, işi bilboardlarla çözmüş görünüyor. Diğerlerini bilmiyorum. "Nokta nokta(....) gününüz kutlu olsun." Sağol demek geliyor içimden, sağol. Daha başka? En azından gün hatırlanmış diye düşünüp züğürt tesellisi içinde mi bulunmalı bilmem ki?

Kültür Daire Başkanlığı ne yapıyor/yaptı bu arada bu gün ve konu ile ilgili merak ediyorum. Gazetelerde okuyoruz Kültür Dairesinin Yurt dışında 103 program gerçekleştirdiğini ya da gerçekleştireceğini. Tabii, sormalı Dışarıda 103 Konya'da kaç? Bilboard kutlamalarıyla zevahir kurtarılır/kurtarıldı diye mi düşünülüyor acaba? Okullarda kutlanıyor bu hafta, yeterli mi deniyor. MEB de olmasa hepten unutulacak galiba. Akif'i başkalarının ilgisine bırakmayıp bizzat kendimiz Mithat Cemal Kuntay'ın "Mehmet Akif" kitabını okuyalım en iyisi. O'nu anlama yönünde büyük bir adımdır bu. Beylik ya da sıradan cümlelerin, hamasetin ötesinde kanlı canlı, ruhu ve karakteriyle bir insanı tanımanın, kendimize, oğlumuza kızımıza örnek bir şahsiyeti gösterme ve görme yolunda önemli bir adımdır bu okuma....

Kadınlar günü de Akif'i anma programlarının önüne geçti ya, helal olsun bize!... Övünelim kendimizle. Övünün övünün...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.