Duran Çetin'den İki Yeni Kitap

Duran Çetin'den İki Yeni Kitap

Yanı başımızdaki adamların, kadınların ve çocukların gündelik öykülerini yazmaya devam ediyor güzel dost Duran Çetin. Ekim ayı içinde, "Büyük Ödül"...

A+A-

Yanı başımızdaki adamların, kadınların ve çocukların gündelik öykülerini yazmaya devam ediyor güzel dost Duran Çetin. Ekim ayı içinde, "Büyük Ödül" ve "Balkondaki Adam" adlı iki kitabı Beka yayınlarından ardı ardına çıktı.

Üretken, çalışkan ve yaşamayı sorumluluk erdemiyle birleştirmiş eğitimcilerin varlığı mutlu ediyor beni.

Değerli yazar, öykü yolculuğu aralıksız sürdürüyor. Yeni kitaplarında klasik vaka öykücülüğünün örneklerini karmaşık dil ve anlatım kaygısı gütmeden uyguluyor olması öykülerini her yaştan insan için okunur/anlaşılır kılıyor öncekilerde olduğu gibi. Yerli, karşımıza herhangi bir yerde çıkıveren tanıdık karakterlerinin kısacık hayat kesitlerini ısrarlı bir öğretme arzusuyla önümüze getiriyor. "Büyük Ödül"e 17, "Balkondaki Adam"a sığmış 18 öykü sahnesinden; odaların içinden, balkonlardan, pencere önlerinden, kapı aralıklarından, duvar diplerinden, parklardan farklı kimlikleriyle göz ucumuza ilişiyor insanlar. Öykü karakterlerinin kendini anlatmak ve anlaşılmak çabasına düşen paydan alacağı çok olacaktır okuyucunun.

"Annem Aliye Hanım'a dualarımla..." ile başlayan öyküsü, bir ananın aziz hatırasına sesleniş, kelimelerin kifayetsiz kalacağı bir yaşanmışlık örgüsü. "Sevilene İthaf"ta, sabah vakti, alışılmamış bir uyanışa gözlerini açan, ana özlemiyle dolu bir evlat yüreğinin çığlığını duyarsınız. Diğer öyküler içinde bunun çok farklı bir yeri var.

Çetin'in önceki öykülerinde kullandığı tarz, bu son iki kitabında da sürüyor. Gündelik hayattan yansıyan kareleri iyi okuyan, gördüklerini eğitimci gözüyle sunan yazar, didaktik öykü türünün yeni örneklerini veriyor. "Gece ve Yabancı"da, sokakta birbirine giderek uzaklaşan insanların güvensizlik duygularını içine sindiremeyen bir kadının digergâm tavrını gözler önüne seriyor. "Karısını Isıran Adam", örnekleri giderek çoğalan bir dayanışma öyküsü. Adam balkona çıkmasa, çok katlı, insan dolu binalarda yaşanan ıssız hayattan sıyrılamayacak. Bu yönüyle komşularından habersiz yaşayanlara bir gönderme "Balkondaki Adam".

Sevgili yazarın, masal ve çocuk öykücülüğüne ilgisini biliyorum. Özellikle masal türünü başarıyla uygulayacağını da. Beka Yayınlarından çıkan ve değerlendirmeye çalıştığım yeni kitapları sebebiyle kendisini içtenlikle kutluyorum. O, güzel yüreği ve hayata hoş bakışı ile başka öykülere doğru yelken açacak, biz de kitaplarını takipte olacağız.
Hakimiyet 09.11.2009

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.