EKMEKTE HASSASİYET GEREKİR

EKMEKTE HASSASİYET GEREKİR

Haziran 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ekmek tebliğine uyulmaması konusunda bir değerlendirme yapan Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa...

A+A-

Haziran 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ekmek tebliğine uyulmaması konusunda bir değerlendirme yapan Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, tebliğe uymayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

5 Mart 2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri tebliğinde değişiklik yapılması hakkındaki tebliğe göre 5 Haziran 2008'den itibaren standart ekmek buğday unu, su, tuz ve mayadan üretilmesini gerekiyor. Tebliğ, ağırlığı en az 300 gram olacak olan ekmeğin tüketiciye mutlaka ambalajla satılmasını, ürün etiketinde 'katkısız' ibaresinin yazılmasını, katkı katılacak ise katkıların da etikette yer almasını öngörüyor.
TÜKETİCİLER BİRLİĞİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Tüm Türkiye'de ve Konya'daki belediye fırınlarında bu uygulamaya geçilmesine rağmen yetkililerin tüketici haklarını koruyan gerekli denetimleri yapmadıkları için özel fırınların bu uygulamaya geçmemesi üzerine Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, açıklama yaptı. Açıklamada, "Belediyeler dahil ekmekteki etikete 'katkısız' ibaresini yazmadıkları gibi katkı katıyorlar ise bu katkıları da yazmamaktadırlar. Bu nedenle tüketilmesi sağlık ve dini açıdan sakıncalı katkıların yasağa rağmen hala katılma ihtimali sürmektedir. Tüm tüketiciler olarak; satın aldığımız ekmeği kimin ürettiğini ve içeriğinde ne olduğunu bilme hakkımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Soframıza gelinceye kadar gelen geçen herkesin mıncıkladığı bakkalların kapısı önünde kedi ve köpeklerin tadına baktığı ekmekleri istemiyoruz. Diğer şehirler üç aylık süreyi doğru değerlendirip uygulamaya geçerken bu şehrin diğerlerinden farkı nedir? Bütün Türkiye'de uygulamaya geçen bir tebliğ Konya'da neden uygulanmaz?
Kimse bizden bin bir mücadele ile çıkartılan yeni düzenlemenin üç-beş bürokrat tarafından sümen altı edilmesini beklememelidir. Buna seyirci kalmayacağız. Ramazan aylarında pek ala çiftli, hatta dörtlü ekmek ürettikleri halde, bu günkü uygulama için sistemlerimiz müsait değil diye süre isteyen fırıncılara Pazartesi'ye kadar son kez süre veriyoruz. Pazartesi hala 300 gramlık 'katkısız' ekmek uygulamasına geçilmediği takdirde Vali, Belediye Başkanları, Tarım, Sanayi ve Ticaret İl Müdürleri, ilgili odalar ve fırıncıların tümü hakkında yasal süreçleri başlatıp suç duyurularında bulunacağız" denildi.

Merhaba 13.06.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.