"Evliya Çelebi Seyahatnamesi tamamlanmamış bir eser"

"Evliya Çelebi Seyahatnamesi tamamlanmamış bir eser"

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinde konuşan Dr. İbrahim Demirci, on ciltlik dev bir eser olan Evliya Çelebi Seahatnâmes'nin tamamlanmamış bir eser...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinde konuşan Dr. İbrahim Demirci, on ciltlik dev bir eser olanEvliya Çelebi Seahatnâmes'nin tamamlanmamış bir eser olduğunu söyledi. Evliya Çelebi'nin eserinin birçok yerinde boşluklar bıraktığını, bu boşlukların bazen bir isim, bazen bir tarih, bazen bir kitabe metni; bazense on on beş satırı bulan büyük boşluklar olduğunu belirten Demirci, büyük seyyahun bu boşlukları doldurmaya fırsat bulamadığının anlaşıldığını belirtti.

Tamamlanmamış bir eser olmasına rağmen Seyahatnâme'nin on yedinci yüzyıl tarihi, coğrafyası, ekonomisi, siyaseti, halk kültürü, meslekleri ve insanları hakkında çok değerli bilgiler içerdiğini vurgulayan İbrahim Demirci, Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'nin bugüne kadar eleştirel bir basımının yapılmamış olmasının önemli bir eksiklik olduğunu belirtti. "M. Cavid Baysun'un 1940'larda dikkat çektiği bu eksikliğin 2010'da Süreyya Faruki tarafından da tekrar edilmiş olması düşündürücü ve üzücüdür" diyen Demirci, Türkiye'deki Evliya Çelebi Seyahatnamesi yayınları hakkında da bilgi verdi. İkdam gazetesince yayımlanan ve Necip Asım (Yazıksız) tarafından hazırlanan ilk 6 ciltte çeşitli sebeplerle Seyahatnâme'nin sansüre uğradığını belirten konuşmacı, Kilisli Rifat tarafından hazırlanan 7. ve 8. ciltleri daha güvenilir olduğunu, son 2 cildin ise ancak 1938'de yayımlanabilmiş olduğunu belirtti.

Robert Dankoff'un otuz yıldır süren Evliya Çelebi çalışmaları hakkında da bilgi veren İbrahim Demirci, Seyahatnâme'den Kanuni Sultan Süleyman döneminde pabuççu esnafının Yeniçerileri ürkütecek kadar güçlü olduğunu, mirasyedi uğraşı sayılan kuşçuluğun hangi boyutlara ulaştığını gösteren bölümler aktardıktan sonra dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Program sonunda Dr. İbrahim Demirci'ye, Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş tarafından hediye takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.