Fahrettin Alişar TYB 'de yeni kitabını tanıttı

Fahrettin Alişar TYB 'de yeni kitabını tanıttı

Gazetemiz köşe yazarı Fahrettin Alişar, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin düzenlediği imza gününde, 'Harflerle Kuşatıldık: AB(D)' isimli...

A+A-

Gazetemiz köşe yazarı Fahrettin Alişar, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin düzenlediği imza gününde, 'Harflerle Kuşatıldık: AB(D)' isimli kitabını tanıttı. Yazarlar Birliği bahçesinde gerçekleşen imza programına Prof. Dr. Mikail Şahin, Zeki Oğuz, eğitimci-yazar Duran Çetin, TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Yurtsever ile üyelerle birlikte gazeteciler katıldı.
Gazetemizde 'Alişar Gözüyle' köşe yazılarını topladığı 9. kitabı hakkında bilgi veren Fahrettin Alişar, makalelerin ekseriyetinin AB(D) ile ilgili doğruların bir nebze aydınlığa kavuşturulmasını amaçladığını, okuyucuların bu yönde aydınlatılmaya çalışıldığını ifade etti.
ABD yönetiminin 1997 yılında 'Yeni bir yüzyıl için ulusal güvenlik stratejisi' adı verilen bir çalışma yayımladığını aktaran Fahrettin Alişar, "Bu çalışmada; dünyanın Amerika'nın liderliğine ihtiyacı vardır. Amerika liderlikte rakipsizdir, dolayısıyla dünyanın her köşesine ilgi duymaktadır deniliyordu ve Amerika'nın milli güvenliği için kuvvetli bir askeri güce, küresel ekonomiye ve dünyada demokrasinin yaygınlaştırılması şartına dikkat çekiliyordu" dedi. Bu projenin tohumlarının 20 yıl öncesinden atıldığını ve Reagan Projesi olarak adlandırıldığını anlatan Fahrettin Alişar, geçmişte CIA'in örtülü yaptıklarının açıktan yapılmaya başlandığını aktardı. Amaçlarının dünyayı sivil toplum örgütleri marifetiyle yönlendirmek ve bunu göze batmadan yapmak olduğunu ifade eden Alişar, şöyle devam etti: "Bu proje kapsamında ulusal demokrasi fonu yani sıcak dolarlar, çeşitli merkezler tarafından gerekli yerlere akıtıldı. Böylece partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, medya, üniversiteler büyük güçlerin çıkarları doğrultusunda yönlendirildi. Paranın adı 'ulusal demokrasi fonu' oldu. Bu fonun dağıtımı sırasında şu aşamalar hedefleniyordu. Hedeflenen ülkenin aydınlarına konferanslar düzenlenmesi, onlarla yakın ilişkiye geçilmesi, insan hakları dernekleri kurulması, etnik hakların ön plana çıkarılması, demokratik seçim darbesi."
Fahrettin Alişar, bugün Türkiye'de esas meselenin 'fenerin neye tutulup, asıl sorunun ne olduğunu görme ve gösterme meselesi' olduğuna dikkat çekti.
FAHRETTİN ALİŞAR'IN YAYINLANMIŞ ESERLERİ
Harflerle Kuşatıldık: AB(D), Çanakkale'de Şehit Olan Konyalılar, Derbent, Çiğil Türkleri ve Aşağı Çiğil, Nefsimize Zor Gelen Yazılar, İçel Çocuk Folkloru, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çocuk Folkloru, Derbentli Şehitlerimiz, Kamu'da Görevde Yükselme (GYS).

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.