'Gönüllerdeki yeri büyüyen adam'

'Gönüllerdeki yeri büyüyen adam'

TYB Konya Şubesince düzenlenen programda 'hocaların hocası' olarak anılan ve geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Zaim'in hayatı anlatıldı. Hocaların...

A+A-

TYB Konya Şubesince düzenlenen programda 'hocaların hocası' olarak anılan ve geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Zaim'in hayatı anlatıldı.
Hocaların hocası olarak bilinen Prof. Dr. Sabahattin Zaim TYB Konya Şubesinde dün düzenlenen programla anıldı. Programa konuşmacı olarak Sami Güçlü ve Adem Esen katıldı.

Zaim'in çok idealist bir insan olduğunu, onun bu idealizminin fakülteyi bitirdikten sonra ömrünün sonuna kadar devam ettiğini belirten Konya Milletvekili Sami Güçlü, şunları kaydetti:

"Zaim Hoca, şehirli medeni insan ve beyefendiydi. 1960'larda Anadolu çocuklarına 'beyefendi' diye hitap ederdi. Böylece onlara güvendiğini ve gelecekte büyük görevler üstlenecekleri duygusu verirdi, cesaretlendirir, kendilerine güvenini artırırdı. Hitap şekliyle karşısındakine (çok değerlisiniz) mesajı verirdi. Sabahattin Zaim, idealistliği ve beyefendiliğini yanında çok da fedakardı. Kendisiyle görüşmeye gelenlere zaman ayırır asla onları geri çevirmezdi. Davet edildiği her konferansa katılırdı. Aydın ve entelektüel bir insandı. İktisadın dışında Türk tarihi ve kültürü başta olmak üzere birçok konuda bilgi sahibiydi. Birçok konudaki bilgisi ile çevresindekileri etkileyen bir insandı."

Daha sonra söz alan Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen de Sabahattin Zaim'in farklı yönleriyle ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

PROF. DR. SABAHATTİN ZAİM

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1926 yılında Makedonya'nın İştip kentinde dünyaya geldi. 9 Aralık 2007'de vefat eden Prof. Dr. Zaim, özellikle "İslam Ekonomisi" üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülü bulunan Prof. Dr. Zaim'in yetiştirdiği öğrencileri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile eski siyasetçilerden Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş gibi çok sayıda isim bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.