GÜZEL İNSANLARIN ŞEHRİ GÜZEL OLUR

GÜZEL İNSANLARIN ŞEHRİ GÜZEL OLUR

24 mayıs 2008 , Saat, 12:30. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi önündeyiz. Her zaman olduğu gibi verilen saatte çoğunluk hazır ve 6 dakikalık...

A+A-


24 mayıs 2008 , Saat, 12:30. Türkiye Yazarlar Birliği KonyaŞubesi önündeyiz.Her zaman olduğu gibi verilen saatte çoğunluk hazır ve 6 dakikalık bir gecikmeyle Eskişehir- Odunpazarına doğru hareket başlıyor.

Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu İmam-Hatip Lisesi nünde 15 Dakikalık zorunlu Moladan sonra tekrar Tansaş Markettte su vs. alış-veriş molası...ve hareket...

Konya geride kaldı. Bu yol, Kadınhanı'nın yedi tepe üzerine yayılan nostaljik görünümü, Ilgın'ın ve Akşehir'in yeşillikleri arasında, Sulatandağı'nın kiraz,vişne ve elma bahçelerinin güzelliği arasından geçiyoruz. Otobüsünvuslata ulaşması hususunda aktif kahraman olan şoför sessiz sakin ve dikkatli,Yolcular ellerinde kitap,menzile ulaşmanın hayalini yaşıyor.

Nihayet akşamüzeri kazasız belasız menzile ulaşılıyor.

Eskişehir; makinenin, tekniğin dokunduğu yer. Çölün ortasında porsuk çayının yeşerttiği, bir uygarlığın doğduğu ve tarihin yeniden dirildiği, Odunpazarı'na özgü evler ilk etapta bizleri büyülüyor... Odunpazarı bana, kopmuş bir filmin tamir edilerek tekrar geriye alınıp seyretme etkisi yaptı.

İnsan güzeli arayan, güzelden haz alan, güzelin arkasından koşan varlıktır. Güzellik arayan insan güzellikleri, çirkinlik arayan insan da çirkinlikleri bulur ve bulduklarıyla beslenir, büyür ve gelişir. Şehirleri yaşanır kılanlar,güzellikleri büyütenlerdir. Bunun için, Anadolu insanının kültüründe, güzelliklere motor ve çirkinlere firen olmak aşkı vardır. Şehirlerin sürdürülebilir gelişmesi ve yaşana bilir mekanlar olması da buna bağlıdır. Bu güzelliklerşehirlerin mukimleriyle yerel yöneticilerin birlikte gayretlerinin eseridir.

Kültürel dokuları tarihîyapıları şehirlerin aynasıdır. Tüm bu güzel özellikleri Odunpazarı'nda gördük. Sayın başkanın misyonuyla birlikte vizyonuna tanıklık ettik. Hayali değil, hayal edilmiş projelerini ki; özellikle kültürel manada şehrin yaşanabilirliliğine katkı sağladığını gözlemledik.

Şehirlerinin bugününü değil de, yarınını düşünen her yerel yönetici, mutlaka şehrin kültürel gelişimiyle ilgili stratejik planlama yapmak zorundadır. Bu bilinçte olan başkan çalışmalarına kültürel dokuyu yeniden ihya etmek konusunda hız vermiş. Bu konuda adeta destan yazmış.

Bu gezimizde Eskişehir'in, Konya ile kültürel bağı en çok olan illerimizden biri olduğunu yakından müşahede ettik. Mevlevihanesi, Kurşunlu Camisi Mevlevilik kültürü bakımından önemli.Özellikle Kurşunlu camisindeki "Ya Hazreti Mevlâna" İstifli had yazısı kayda değer bir ayrıntı. Mevlevihaneler dışında bir başka camide böyle bir had grömüş değiliz. Varsa da bilmiyoruz. Alaadin Camii, Alaaddin Parkı, Yediler mezarlığı yine Konya ile ilgili bağların sağlam halkaları. Yunus Emre, Nasreddin Hoca yine ortak sahiplendiğimiz şahsiyetler. Üniversite şehri olması da yine ortak yönlerimizden.

Güzellikler arayan başkanın güzel örneklerle dolu şehri, Eskişehir ve Odunpazarı güzelliğin daim olsun. Allah kem gözlerden korusun. Lüle taşın gibi ak ve pak kalasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.