İsmail Detseli yeni kitabını tanıttı

İsmail Detseli yeni kitabını tanıttı

İsmail Detseli çeşitli yazılarından derleyerek hazırladığı "Hatırla Ey Şehir" isimli yeni kitabını düzenlediği basın toplantısıyla tanıttıKitapta...

A+A-

İsmail Detseli çeşitli yazılarından derleyerek hazırladığı "Hatırla Ey Şehir" isimli yeni kitabını düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı
Kitapta emeği geçenlere teşekkür eden Detseli, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Alemdar'a katkılarından dolayı ayrıca teşekkür etti.

Tanıtım toplantısı Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi bahçesinde gerçekleşirken AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Alemdar, Yazı İşleri Müdürü M. Ali Köseoğlu, Merhaba Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arslan, gazeteci yazar Zeki Oğuz, yazar İhsan Kayseri ve davetliler katıldı. Kitabının isminin nereden geldiğini anlatan Detseli, 'Hatırla Ey Şehir' de 'Hatırla Ey Şehirli' demeye çalıştığını belirtti. Şehirlere karşı olan sorumluluğu bir borç bildiğini söyleyen Detseli, "Her baba çocuğuna isim koymakla mükelleftir. Ama yine de sorulur, 'ismi nereden, kimden' diye. Şehirlerin hafızası çok güçlü olduğu için şehirlerden hatırlamalarını beklemek kitabın ismiyle bir çelişki doğuracaktı. Şehirden muradım şehirliler olduğunun bilinmesini isterim. Şüphesiz insanlar var oldukça şehirler de var olacaktır. Şehir iş bölümü, ahlak ve düzen gerektirir. Kitap 60 yılın özeti niteliğinde bir muhteva ile karşınızda. Bu sebeple 40 yaşını geride bırakanların Hatırla Ey Şehir'de kendilerinden mutlaka bir şey bulacağına inanıyorum. Ferfene Günleri'ni, Meram'ın Gazel Suyu'nu, eski su değirmenlerin, çöğen helvası kokan sokakları pek bilmeseler de yaşmaklı teyzelere yetişmiş, diş bulguru gibi eski niteliklerden çok şey kaybetmiş bazı kültürlerimizi yaşatma gayretinde olanlar da yok değildir" dedi.

ADEM ALEMDAR KARDEŞİME TEŞEKKÜR EDİYORUM
Manzum yazılarının ilk kez 2004 yılında Memleket'te yayınlandığını ifade eden Detseli, daha sonraki zamanlarda da yazılarının gazetemizde yayınlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gazetemizin Yaşayan Şehir, Hikaye ve Masal sayfalarında çıkan yazılarının alıntılandığını anımsatan Detseli, "Kaynakçalarında, çalışmalarının dip notlarında gazete ve internette yayınlanan yazılarıma atıfta bulunan araştırmacılarımıza, yerel ve yaygın konulara dair kaleme aldığım haftalık makalelerimi okuduktan sonra bana bizzat telefonla ulaşan ve tebriklerini, tenkitlerini ileten dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim. memleket.com.tr'yi dünyanın öbür ucundan ziyaret ederek bana ve yazılarıma ulaşan dolayısıyla yeni arkadaşlık ve dostluk köprüleri kurmamıza da ayrıca müteşekkirim. Konya'mızın genç ve dinamik gazetesi Memleket'i kitap yayınları ile kültürel bir kimliğe de kavuşturan İmtiyaz Sahibi Adem Alemdar kardeşime, hassaten yazılarımın kitaplaştırılmasında gösterdiği üstün gayret ve emek için teşekkür ediyorum" diye konuştu. Toplantı sonunda soruları cevaplandıran Detseli, 'Hatırla Ey Şehir' isimli kitabını imzaladı. Kitabı ilk imzalatan isim ise AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun olurken, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Alemdar da kitap imzalattırmayı ihmal etmedi.

Tıklayın http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=73015

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.