İSTİKLÂL MARŞI’NIN ÖNEMİ ve MEHMET ÂKİF ERSOY’A YÖNELİK ARAŞTIRMALAR ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

İstiklâl Marşı'nın 100. yılı münasebetiyle Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin organize ettiği, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği...

A+A-

İstiklâl Marşı'nın 100. yılı münasebetiyle Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin organize ettiği, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Mevlânâ Kalkınma Ajansı desteği ile iki gün süren, moderatörlüğünü Prof. Dr. Ali Arslan'ın yaptığı  “İstiklâl Marşı’nın Önemi ve Mehmet Akif Ersoy’a Yönelik Araştırmalar Yapılması Çalıştayı” 30 Kasım’da tamamlandı.

Bu arama konferansında elde edilen bulgular sonucunda üç ayrı kitap çıkacağı ve bunların ikisinin araştırmada bulunan iki grup için ayrı, üçüncü kitabın ise iki grubun çalışmasının harmanlanmış hali olacağını belirten Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Arslan; “Gruplar hâlinde  İstiklâl Marşı'nı ve Mehmet Âkif eserlerine bizim sahip olduğumuz temel değerlerin öğretilmesini ve bunların sonucunda kazanmamız gereken değerlere odaklanarak bir değerlendirme çalışmasını iki aşamalı olarak yaptık. Birisi tespit bağlamında, diğeri teşhis bağlamında. Tespitten sonra ne tür projeler üretmeliyiz, bunu belirlemeye çalıştık, proje fikirleri tekliflerini aldık.  İstiklâl Marşı Yılı olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen bu çalışmalar daha bilinçli, daha kalıcı faydalara dönüştürülebilir. Bu çalışmanın temelde özelliği, yani Mehmet Âkif'i ya da İstiklâl Marşı'nı sahiplenmemizin ana sebebi bizim temel değerlerimizi, inanç değerlerimizi taşıması ve bizi ayakta tutması, bize bir ruh vermesi nedeniyledir.” dedi.

Hem İstiklâl Marşı bağlamında hem Mehmet Âkif Ersoy bağlamında çok güzel fikirler alındığını söyleyen Arslan; “Özellikle yeni ve eski nesil arasındaki fikir farklılıklarının neler olduğuna dair birtakım ipuçları yakaladık.” dedi ve yeni nesile ne kadar yaklaşabilirsek o kadar faydalı olabileceğini belirtti.

 

İki gün , iki grup ve dört oturumdan oluşan  “İstiklâl Marşı’nın Önemi ve Mehmet Akif Ersoy’a Yönelik Araştırmalar Çalıştayı”  Öğretim üyesi, öğretmen ve değişik okullardan öğrenciler olmak üzere toplamda 60’tan fazla kişinin katılımıyla 30 Kasım’da tamamlandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.