Karatay Belediyesi

Karatay Belediyesi

Mustafa Durdumustafadurdu@yahoo.com Karatay Belediyesi12 Şubat 2008 SalıGeçtiğimiz hafta TYB Konya Şubesi olarak Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli'yi...

A+A-


Mustafa Durdu
mustafadurdu@yahoo.com


Karatay Belediyesi12 Şubat 2008 Salı
Geçtiğimiz hafta TYB Konya Şubesi olarak Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli'yi ziyaret ettik.

Ahmet Köseoğlu başkanlığındaki ekibimizi makamında kabul eden Hançerli'yi yakından tanıma fırsatımız oldu. TYB Konya Şubesi olarak faaliyetlerimizden bahsettik.

Her zaman için Konya'nın en çok çalışan ilçesi olan Karatay, modern kent görünümüne Sayın Hançerli ile kavuştu. Bünyesindeki bir çok tarihi yapı ve üstün manevi mirası ile Karatay kültürel yönden de Konya'nın merkezidir. Emekliler Konağı gibi bir faaliyete ciddiyetle eğilen Karatay, yaşlılarımıza da kucak açıyor.

Daha önceki yazılarımda da bahsettim. Karatay Belediyesi vatandaştan on üzerinden on puan alıyor. Vatandaşın konut ihtiyacına uygun koşullarda kooperatiflere öncülük etmesi bir çok belediyeye örnek oldu. Yıllar öncesinin varoşu olan ücra yerler şimdi kentin en gözde mekânları. Bunu Sayın Başkanın sadece çalışma azmi değil her şeyden önce tecrübesi başardı. Hançerli daha önceki görüşmemizde Karatay'ın her mahallesini, her sokağını karış karış bildiğini söylemişti. Yıllardır belediye işleri ile uğraşan birisinin Belediye Başkanı olması her halde en iyi seçimdir. Bu tecrübenin mutlaka Büyükşehir'de istihdam edilmesi gerekir. Bu konunun muhatapları sanırım demek istediğimi anlamıştır. İşi ehline vermek en iyisi. Belediye Başkanlığı, hukuk işi değil belediyecilik işidir.

Mehmet Hançerli'nin samimi tavırları ve espritüel kişiliği çalışkanlığının yanında insanların daha fazla dikkatini çekiyor. Onu Büyükşehir'de görmek Konya'nın hayrına olacak. Zaten Büyükşehir'e Karatay'dan çıkılır. Silsileimeratip bu şekildedir.

TYB ile Karatay Belediyesi'nin kültürel konularda işbirliği içinde Konyalıların beğenisini kazanacak faaliyetlerde bulunması son derece makul görünüyor. Belediyeciliğin bir yönü imarî ve sosyal hizmet ise bir yönü de kültürel hizmettir. Halkımızın rahatı ve kültürel doyumundan birinci derecede belediyeler sorumludur.

Görünen o ki Başkan Hançerli medyada görünmekten fazla hoşlanmıyor. Belki de medyada, görevini hakkıyla yapanlara yer kalmıyordur. Malum ya, sineği atla deve yapanlar her gün gazete ve televizyonlarda arzıendam ediyorlar. Yapılan icraatlardan halkın mutlaka haberdar edilmesi lâzım. Kişilerin değil, yapılan işlerin reklam edilmesi sosyal eğilimi daha da artıracaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki yerinde kalan ya da terfi eden başkan meşhur olan değil mahbub olandır. Halkın gönlünde yer edinmek de ancak halkın menfaatine uygun işler yapmakla mümkündür.

Belediyelerin en önemli görevlerinden birisi de fakirleri kollamaktır. Konya'da birkaç vakfın ve derneğin aşevi var. Karatay Belediyesi'nin de aşevi var. Bu aşevlerinin sayıları mutlaka artırılmalı. Şehrin muhtelif noktalarına yeni aşevleri kurulmalıdır. Aslında vatandaşın ilk gördüğü sosyal belediyeciliktir. Muhtaç insanlara ilk kol kanat gerecek olanlar sivil kuruluşlardan önce belediyelerdir. Belediyeler bu yardım mekanizmasını mutlaka işletmelidir. Karatay Belediyesi'nin bu tür konulara karşı hassas davrandığını herkes biliyor. Fakat daha fazlasını yapması hem dünya hem de ukbada işe yarayacaktır.

Kültürel mirası özenle korumak ve gelecek nesillere aktarımını sağlamak ve bu yöndeki faailyetlerle dirsek temasına geçmek son derece önemli. Konyamız'ın manevî kalkınmasına hizmet etmiş insanlara manevî borcumuzu ödememiz gerekir. Onları anmak ve eserlerini anlatmak da belediyelerin ve onlarla işbirliği içinde olan sivil toplum kuruluşlarının görevidir.

Karatay'ın sevilen belediye başkanı Mehmet Hançerli'ye çalışmalarında başarılar diliyoruz.
Memleket

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.