KAZIM ÖZTÜRK'DEN YENİ BİR KİTAP

KAZIM ÖZTÜRK'DEN YENİ BİR KİTAP

Konya 1075-1080 yılları arasında Türklerin eline geçti.I. Haçlı Ordusu,1095 yılında Konya'yı işgal etti. I. Kılıç Arslan, 1102'de Konya ve çevresini...

A+A-

Konya 1075-1080 yılları arasında Türklerin eline geçti.I. Haçlı Ordusu,1095 yılında Konya'yı işgal etti. I. Kılıç Arslan, 1102'de Konya ve çevresini tekrar alarak Anadolu Selçuklu Devleti'ne Başkent yaptı. Konya 1308'de II. Gıyaseddin Mesud'un ölümünden sonra tahta oturan V. Kılıç Arslan'ın vefatına kadar Anadolu Selçuklu Devleti'nin merkezi olarak kaldı.

Konya, tarihi çok eski çağlara uzanan bir ilimizdir. Şehrin Frigler döneminde Kawania, Antik çağda Eikonieon ve Iconium, Bizanslılar zamanında Cogne veya Cogna olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

Konya adının " kutsal Tesvir" anlamındaki "İkon" kelimesine bağlı olduğu iddia edilir. Bu konuda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; şehre dadanan ejderhayı öldüren kişiye şükran ifadesi olarak bir anıt yapılır ve üzerine olayı anlatan bir resim çizilir. Bu anıta verilen isim, "İKONİON" dur.

İkonion adı, İcconium'a dönüşürken, Roma döneminde imparator adlarıyla değişen yeni söyleniş biçimlerine rastlanır. Bunlar; "Claudiconium. Colonia Selie, Agusta İconium" dur. Bizans kaynaklarında "Tokonion" olarak geçen şehrimize yakıştırılan diğer isimler şu şekildedir:

"Ycconium, Conium, Stancona, Cogne, Cogna, Konien, Konia..."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.