Konya Kültür Evi: TYB

Konya Kültür Evi: TYB

Türkiye Yazarlar Birliği'ni D. Mehmet Doğan ismiyle tanımamdan dolayı hep o mümtaz şahsiyetle özdeşleştirmişimdir. Otuz beş yıldır takip ettiğim basın...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği'ni D. Mehmet Doğan ismiyle tanımamdan dolayı hep o mümtaz şahsiyetle özdeşleştirmişimdir. Otuz beş yıldır takip ettiğim basın yayım ile bu kuruluşa bizzat üye olmamış olsam da kendimi o teşkilatın bir müntesibi saymışımdır. Elbette sivil toplumun bir üyesi ve kendi yaşadığım zamanın şahidi olmak ayrı bir mutluluktur. Kültür başkenti olan şehirlerimizden Konya'da üç yüz altmış güne yayılan kültürel etkinliklerde her zaman olduğu gibi Türkiye Yazarlar Birliği'nin Konya Şubesi'nin faaliyetleri gözümün önüne gelir. Geçtiğimiz Perşembe günü güz mevsiminin o hoş kokulu ve sararmış çınar yapraklarının omzumuza döküldüğü bir tabloda, Konya'nın Kültür Evi müdavimi dostlarla Yazarlar Birliği'nin 2008 Yılı Etkinlikleri değerlendirildi.

Birbirinden değerli ilim, sanat, fikir ve siyaset adamlarının konuk olduğu programlar, katılan konuklar ve medyadaki yansıması ayrıca çeşitli il, ilçe ve tarihi mekânlar ile Anadolu'muzun tabi güzelliklerini yansıtan coğrafyalara düzenlenen gezilerden kesitler sunuldu. Bu vesile ile bazılarına katılma imkânı bulduğumuz programların bir kez daha gözümüz önüne gelmesinden hoşnut olduk. Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu Bey'in şahsında mesai arkadaşlarını bu fedakâr ve gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Her yılın bir önceki yıla oranla daha kaliteli ve itibar gördüğü muhakkak.

2009 Yılı için çalışmalar şimdiden başladı sanırım. Şiir şölenleri veya şiir akşamları Konya'da zaman zaman yapılıyor. Geçtiğimiz yıl da Karatay'da yapıldı. Önümüzdeki yıl için şehir merkezinde yine yapılmalı: Karatay, Alaaddin, Meram, Sille yanında taşrayı da ihata edecek veya taşradaki kültürel varlığı da ortaya çıkaracak şekilde Akşehir Hıdırlık'ta, Ereğli İvriz'de, Hadim Göksu veya Su Çıktığı'nda, Taşkent Mihrap Parkı'nda ya da Afşar-Gürlevik'te, Bozkır Mavi Tünel başında... ama mutlaka bir su başında olmak üzere sazlı-sözlü şiir programlarını taşraya taşırmalıyız. Ben eminim ki konusu "Su" olan her türlü etkinliğin bir sponsoru bulunacaktır. KOSKİ başta olmak üzere belediyelerimiz buna hazırdır.

Birincisi 1977 yılında Fas'ın Marake kentinde yapılan beşincisinin de önümüzdeki yıl Mart ayında İstanbul'da yapılacağı ULUSLARARASI DÜNYA SU FORMU'na da bu etkinlik tam da uygun düşer.
Memleket 21.11.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.