'Kültür sanata yılda 15 milyon dolar harcıyoruz'

'Kültür sanata yılda 15 milyon dolar harcıyoruz'

Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali'nin tabloları İstanbul'da Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Serginin sponsorluğunu üstlenen...

A+A-

Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali'nin tabloları İstanbul'da Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak. Serginin sponsorluğunu üstlenen Akbank'ın Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, kültür sanat projelerine her yıl 15 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve bu rakamın bu yıl büyük bir kısmının Salvador Dali projesi için harcanacağını söyledi.

Sanatın sosyal hayata çok büyük etkisi olduğunu ifade eden Çulhacı, "Biz bu konuda büyük bir misyon üstlendik. Bazen devlet bu konudaki görevini ihmal edebiliyor, bazen nasıl yapılacağını bilemiyor. Biz burada katalizör görevi görmek ve kültür sanatın Türkiye'de gelişmesine aracı olmak istiyoruz." dedi. 19 Eylül 2008-19 Ocak 2009 tarihleri arasında açık kalacak 'İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali' sergisinde yer alacak geniş koleksiyon, sanatçının dünyaya geldiği İspanya Figueres'teki Salvador Dali Müzesi'nde tanıtıldı. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Çulhacı, İstanbul'da gerçekleştirilecek serginin, bu yıl 60. kuruluş yılını kutlayan Akbank'ın en büyük kültür sanat projesi olduğunu söyledi. Çulhacı, "Akbank, Türkiye'nin büyük bir ekonomi kuruluşu olduğu, mali başarılarını devam ettirdiği sürece, biz bu sosyal sorumluluk projelerini yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu. Serginin maliyetine ilişkin soru üzerine Çulhacı, "Bu serginin maliyeti gerçekten büyük bir rakam. 15 milyon dolarlık bütçenin tamamını değil ama büyük bir kısmını oluşturuyor." dedi. Çulhacı, sergiyle birlikte bu yıl büyük etkinliklere imza atacaklarını dile getirerek, sergiyi en az 150 bin kişinin ziyaret etmesini beklediklerini bildirdi. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer ise son 20 yılda müzeciliğin bütün dünyada büyük bir gelişme göstererek toplumların ilgi alanı haline dönüştüğünü, dünyada sanat olaylarının büyük bir ekonomi oluşturduğunu dile getirdi. Dünya güzel sanatlar pazarının toplam büyüklüğünün 2006'ya oranla yüzde 18 artarak, 2007'de 9,2 milyar dolar olduğunu ifade eden Ölçer, Türkiye'de özel müzeler ile birlikte bu alanda son 10 yılda gelişme kaydedildiğini anlattı.

Dali Müzesi küratörünün 1,5 yıl önce İstanbul'a gelerek Sakıp Sabancı Müzesi'ni gezdiğini anlatan Ölçer, müzenin uluslararası sergileri ağırlayacak altyapıya sahip olduğu sonucuna varıldığını kaydetti. Buna rağmen bu seneki sergi potansiyelini doldurdukları gerekçesiyle taleplerine ret cevabı geldiğini ifade eden Ölçer, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'in devreye girmesiyle serginin gerçekleşmesini sağladıklarını söyedi. Nazan Ölçer, müzede daha önce Picasso sergisini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, "Picasso sergisi dört başı mamur bir sergiydi, ancak hiç şüphe etmeyin ki Salvador Dali sergisi de dört başı mamur bir sergi olacak." dedi. Gala-Salvador Dali Vakfı Genel Direktörü Joan Manuel Sevillano Campalans da, dünyada üst düzeyde altyapıya, profesyonel bir kadroya sahip çok az müze bulunduğunu, Sakıp Sabancı Müzesi'nin çok rekabetçi bir programa sahip olduğunu kaydetti.

'İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali' sergisiyle 269 eser İstanbul'a getirilecek. Bunların arasında 33 resim, 113 çizim, 111 gravür ve 12 litografi bulunuyor. Koleksiyon mektuplar, notlar ve fotoğraflarla 385 parçaya ulaşacak.

Zaman 15.05.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.