Kültür-sanatın kalbi TYB'de atacak

Kültür-sanatın kalbi TYB'de atacak

Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleşen ziyaret ve basın toplantısına TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Başkan Yardımcısı M. Ali Köseoğlu...

A+A-

Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleşen ziyaret ve basın toplantısına TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Başkan Yardımcısı M. Ali Köseoğlu ve TYB yönetiminde olan Dr. Muammer Ulutürk ile Duran Çetin katıldı. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ile Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Oranlı'nın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Özdemir, TYB Konya Şubesi'nin bugüne kadar yaptığı etkinliklerle Konya'da önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi. Konya'daki ve Konya dışındaki kültürel, sanatsal ve siyasi isimlerin Konya'ya davet edilmesiyle, şehrin tanıtımına da önemli katkılar sağlandığını kaydeden Özdemir, "TYB Konya Şubesi'ni kutluyoruz. 2008 yılı faaliyet takviminin hayırlı olmasını diliyoruz. TYB ile her türlü işbirliğine hazırız" dedi.

TYB'NİN 30. KURULUŞ YILI

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Özdemir'in ardından söz alan TYB Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB hakkında kısa bilgi verdikten sonra 2008 yılı faaliyet takvimini açıkladı. TYB Konya Şubesi olarak, genelde Türkiye özelde Konya kültür ve sanatını canlı tutmak ve değerleri tanıtmak amacıyla 2002 yılından bu tarafa yıl boyu çeşitli faaliyetler düzenlediklerini kaydeden Köseoğlu, "2008 yılı da gerek Nasreddin Hoca'nın doğumunun 800. yılı ilan edilmesi gerekse TYB Genel Merkezinin kuruluşunun 30. yılı olması sebebiyle ayrı bir önem arz etmektedir. 2008 yılı kültürel etkinlikler takviminde 15 Mart-25 Ekim arasında 24 program gerçekleştireceğiz. İlk programımızı sanatının 50. yılında olan Erdem Bayazıt'a vefa borcu olarak düzenledik. Rasim Özdenören, Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Prof. Dr. Turan Koç ve Arif Ay'ın katılacağı bir panelle bu yılki faaliyetlerimizi başlatmış olacağız" dedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Bir başkent daima başkenttir" sözünü hatırlatan Köseoğlu "Selçukluların başkenti Konya'da Selçuklularda estetik, bilim ve düşünce ile ilgili söyleşilerimiz olacak. Ayrıca Hz. Mevlâna'nın Konya'ya geliş yıl dönümü münasebetiyle Hasan Âli Yücel'in Mevleviliği ile ilgili de bir programımız olacak. Hasan Âli Yücel'i Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar anlatacak. Selçuklularla ilgili konuşmaları ise alanlarında uzman olan Prof. Dr. Mikail Bayram, Prof. Dr. Abdüsselâm Uluçam anlatacaklar" diye kaydetti.

DOLU DOLU BİR YIL

2008 yılının kültürel ve sanatsal anlamda dolu dolu geçeceğine inandıklarını kaydeden Köseoğlu, Anma ve Anlama etkinlikleri, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Ramazan'da Huzur Sohbetleri, Yazılacak Çok Şeyimiz Var gezileri, Prof.Dr. Mehmet Tekin'in düzenleyiciliğinde Şehir Okumaları'nda Yahya Kemal ve eserleri, fotoğraf sergileri ve karikatür kursu, edebiyatta kadın, romanda tasavvuf gibi konuların bu yılki programda işleneceğini söyledi. Köseoğlu ayrıca bu yıl Karatay Belediyesi ile ortaklaşa bir şiir şöleni düzenleneceğinin müjdesini verdi.

PROGRAMLARA HERKES DAVETLİ

TYB Konya Şubesi'nin düzenlediği tüm etkinliklere Konya protokolünün yanı sıra tüm ilgilileri beklediklerini söyleyen Köseoğlu, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da programlarımız cumartesi günleri gerçekleşecektir. Kültür ve sanat dostlarını etkinliklerimize bekliyoruz. Kapımız herkese açık, davetimiz de herkese" dedi.

2008 Yılı Kültürel Faaliyet takviminin de hazırlandığını kaydeden Köseoğlu, dileyenlerin eski Adliye arkasındaki TYB Kon ya evinden bu takvimi temin edebileceklerini, ayrıca takvimin www.tybkonya.com adresinde de yayınlandığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.