KÜLTÜRE VÂKIF iNSAN: MEHMET ALi UZ

KÜLTÜRE VÂKIF iNSAN: MEHMET ALi UZ

Konya kültürünün âdeta hâmiliğine, hâdimliğine soyunan ak saçlı, ak sakallı birkaç alperenden biridir Mehmet Ali Uz ağabey.Dil'in, kültürün, san'atın,...

A+A-

Konya kültürünün âdeta hâmiliğine, hâdimliğine soyunan ak saçlı, ak sakallı birkaç alperenden biridir Mehmet Ali Uz ağabey.
Dil'in, kültürün, san'atın, estetiğin mücadelesini, mücahedesini veren dünün güzelliklerini bugüne taşımaya gayret eden Uz ağabeyi 90'lı yılların başından bu zamana değin hep gıpta ile takip etmişimdir.
O, yetişemediği geçmişin öz ve kıt bilgisini, yaşayamayacağı geleceğe taşımanın gayretiyle geçiriyor ömrünü. Geçmişle gelecek arasında med-cezir.
"Baha Veled'den Günümüze Konya Âlimleri ve Velileri" ve "Konya Kültürüne Hizmet Edenler" adlı çalışmalarıyla geçmişi geleceğe nakletmenin meşakkatli ama çok faydalı ansiklopedik eserlerini meydana getirmiştir Uz ağabey.
Sosyal ve kültürel derneklerdeki çalışmalarıyla da mâruf olan Uz ağabeyimiz, Konya Türk Ocağı, Aydınlar Ocağı ve Yeşilay'a uzun süreli başkanlıklar yapıp gençliğe yönelik de bir çok yayının bizzat hazırlayanı olmuştur.
90'lı yılların başından itibaren neşriyat işlerine ağırlık veren Uz Ağabey'in her bir çalışmasını yaparken ya da tamamladığında zannedersiniz ki büyük bir ekiple o çalışmayı kotarmıştır. Esasen büyük özveri, titizce bilgi toplama ile meydana gelen çalışmaların yine sıkıntılarla basım işlerinin tamamlanmasının ardında ekip görüntüsü verip tek başına gayret eden bıkmaz, yılmaz bir kültür hâdimi vardır. Eğitimin ve kültürün farziyyetine inanmış bu vâkıf insan, bu münevver adam, yaşına ve fiziki durumuna aldırış etmeden otuz beş yaşında gibi enerjik ve üretken hâliyle -o istemese de- önünde saygı ile eğilmeyi hak ediyor.
Konyamızın manevi önderlerinin numune yaşantılarını, maharetiyle, becerisiyle, kültüre yatkınlığı ve yumuşak huyuyla hâsılı Uz'ca tavır ve melekeleriyle günümüze taşıyan, önümüzü aydınlatan Uzgörür, dûrendiş ağabeyimizin yazın ömrünün Ataman üstadına benzemesi duası ile nice hayırlı uzun ömürler versin yüce yaradan.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.