KÜTÜPHANELER HAFTASI MÜNASEBETİYLE

KÜTÜPHANELER HAFTASI MÜNASEBETİYLE

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2008 yılı Kültürel Etkinliklerinin bir yenisi daha Ticaret Odası Sergi salonunda icra edildi.Kütüphaneler Haftası...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2008 yılı Kültürel Etkinliklerinin bir yenisi daha Ticaret Odası Sergi salonunda icra edildi.
Kütüphaneler Haftası münasebetiyle "Hasan Çopur'un Konya Kitapları Koleksiyonu ve Eskimeyen Konya Fotoğraf Sergisi" programı yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü ve TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Bekir Şahin'in organizatörlüğünde yapıldı.
Programın açılışında bir konuşma yapan Bekir Şahin, katılımcılara Hasan Çopur'un hayatını kısaca anlattıktan sonra; "Konya'mızda Konya kültürünün sevdalısı, şehrimizin hafızası, belge, bilgi ve kaynak toplama tutkunu, Hasan ÇOPUR sessiz sedasız mütevazı bir şekilde Konya tarih ve kültürünün yedieminliğini üstlenmiştir.
Konya ile ilgili nerede ne bulursa almaya çalışır. Özellikle Konya ile ilgili fotoğraflara meraklıdır. Eski Konya ve Konyalılara ait fotoğrafları toplamaya başlar.
Hasan Çopur 1954 yılından bu yana ihtifal fotoğraflarını toplamıştır. Elinde Konya ile ilgili yüzlerce fotoğraf, binlerce kitap ve değişik belgeler mevcuttur. Fotoğraf, makale, harita, Konya giysileri; mıhlama, kırkpare seccade, Kıvratma damat ve ihtiyar gömlekleri, Libade, Konya'da dedesinin Ermenilere dokuttuğu halılar, değişik mektup örnekleri vb...tarihi eşyalar koleksiyonunda bulunmaktadır.Konya ile ilgili bulduğu belgelerin, dökümanların %70'ini İstanbul'dan toplamıştır."
700 kitap bulunan sergide TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da bir konuşma yaparak şöyle dedi:
"Hasan babamız özüyle ve sözüyle tam bir mevlevî'dir. Şehrini seven, şehri için arşiv hazırlayan, şehri için her yıl altı ayını İstanbul'da geçiren Hasan çopur ağabeyimizi hatırlamak ve Konyalılar adına şükranlarımızı sunmak için böyle anlamlı bir günde, Kütüphaneler haftasında TYB Konya Şubesi olarak bu etkinliği düzenledik."
Programa çok sayıda yazar, basın mensubu, ilim ve san'at adamının yanı sıra AK Parti milletvekili ve eski Tarım Bakanı Sami Güçlü de katıldı. Yoğun programı dolayısıyla sergiye geç gelen Sami Güçlü, katılımcılardan özür dileyerek sergide emeği geçenlere teşekkür etti ve "Mehmet Ali Uz gibi değerli bir araştırmacı yazar ağabeyimizin bulunduğu ortamda kitap hakkında benim konuşmam doğru olmaz" diyerek söz hakkını Araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz'a bıraktı. Daha sonra kürsüye gelen Uz;
"Kitap okunmayan toplumlarda cehaletin gelişmesi tabiidir. İnsanların doğumdan mezara kadar yapacakları tek şey okumaktır. Bu konuda ailelere, okullara ve devlete büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Eğer çocuklarımıza kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını küçük yaşlarda veremezsek; daha sonraları bu alışkanlığı kazandırmak hiç mümkün değildir. Kütüphane haftası münasebetiyle hazırlanan bu programın Konyamız ve Türkiyemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor; Hasan Çopur'a da şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Konuşmaların ardından siyaset, ilim ve san'at adamları, basın mensupları ve katılımcılar tarafından Hasar Çopur'un Konya Kitapları Koleksiyonu Sergisi ile Konya Ticaret Odası'nın Eskimeyen Konya Fotoğrafları Sergisi gezildi.Programa katılan kültür sanat adamlarına ve misafirlere sergide olan kitapların listesinin bulunduğu kitapçık ile TYB yi tanıtan cd hediye edildi.Sergi 11 Nisan Cuma gününe kadar açık kalacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.