Nasreddin Hoca 800, Şenliğimiz 49 Yaşında...

Nasreddin Hoca 800, Şenliğimiz 49 Yaşında...

Milli Kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Nasreddin Hoca'nın ülkemizde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle 800. yaşını kutladığımız...

A+A-


Milli Kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Nasreddin Hoca'nın ülkemizde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle 800. yaşını kutladığımız bu yıl, Hoca'mızın adına düzenlenen etkinlikler sadece 5 - 10 Temmuz Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği ile sınırlı kalmadı.

Nasreddin Hoca'nın 800. Doğum Yıldönümü etkinlikleri kapsamında;

PTT Genel Müdürlüğünün katkılarıyla; Nasreddin Hoca figürlü pulların tanıtımı, Akşehir'de yapıldı.

Nasreddin Hoca'yı ve şehrimizi tanıtan bir çok Televizyon ve radyo programında yayınlar gerçekleşti.

"Bin Nefes Bir Ses" Türkçe Tiyatro Yapan Ülkelerde düzenlenen Tiyatro Festivali kapsamında şehrimizde 21 - 25 Nisan 2008 tarihlerinde gerçekleşen Nasreddin Hoca Çocuk Oyunları Şenliği'nde, 5 gün boyunca kaliteli çocuk oyunları izleyiciyle buluştu.

Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi, Akşehir Kaymakamlığı ve Belediyemizin birlikte düzenledikleri 8 - 9 Mayıs 2008 tarihlerinde şehrimizde yapılan "21. Yüzyılda Nasrettin Hoca'yı Anlamak" konulu sempozyuma 96 bilim adamı katıldı.

17 Mayıs 2008'de Hollanda'da, 18 Mayıs 2008 tarihinde ise Belçika'da Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlendi.

4-8 Haziran 2008 tarihlerinde ÇEKÜL Vakfı, Eti ve Belediyemiz işbirliğiyle, Kentler Çocuklarındır projesinin Akşehir eğitimi gerçekleşti. Bu eğitimde, Akşehirli çocuklara kentimizin kültürel değerleri, mimari yapısı, coğrafi özellikleri konusunda eğitim verildi. Bu eğitim sonunda çocuklarımız Kültür Elçisi oldular. 30 Haziran - 3 Temmuz tarihlerinde düzenlenen İstanbul Buluşmasında da çocuklarımız, diğer kentlerden gelen Kültür Elçileri'ne kentimizi tanıtacaklar.

800. Doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında; her ay Nasreddin Hoca'mız adına çeşitli paneller ve konferanslar düzenlendi.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri'nin bu yıl 49.'su gerçekleştirilecek. Şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da, 5 - 10 Temmuz tarihleri arasında Türk ve yabancı misafirlerin katılımlarıyla düzenlenecek.

Şehrimiz bu tarihler arasında birçok sanatçı, bilim adamı, edebiyatçı ve yazar - çizeri bir araya getirecek. Birbirinden renkli etkinliklerin gerçekleşeceği Akşehir'de, Nasreddin Hoca bir hafta boyunca aramızda yaşayarak, sevgileri ve umutları Dünya'nın ortasına taşıyacak.

Şenlik öncesinde; 2 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul Valiliği İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi'nin katkılarıyla, Galatasaray Lisesi önünden başlayarak, çeşitli animatörler, jonklör gibi aktivitelerin yanı sıra; Temsili Nasreddin Hoca, siyasetçiler, sanatçılar, basın mensupları eşliğinde Taksim Anıtı'na kadar yürünecek. Öğleden sonra saat 13.00'de The Marmara Oteli'nde, bir basın toplantısı düzenlenecek.

4 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul'dan Akşehir'e doğru Gülmece Treni yola çıkacak. Sabah 9.00'da Haydarpaşa'dan kalkacak tren, 18.00'da Akşehir'de olacak.

5-10 Temmuz tarihleri arasında, Akşehir'de devam edecek şenlik etkinliklerinde bu yıl binlerce misafir, Akşehir'de olacak.

Şenliğin Temsili Nasreddin Hoca'lık görevini birkaç yıldır olduğu gibi Kadir Çöpdemir üstlenecek. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, Temsili Nasreddin Hoca Kadir Çöpdemir, göl yerine, dereye maya çalacak.

Murat Göğebakan, Emre Altuğ, Funda Arar, Kubat, Ayna, Grup Su gibi değerli sanatçıların ve grupların konser vereceği şenlikte, kaliteli tiyatro gösterileri izleyiciyle buluşacak.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da; konferans, panel gibi bilimsel etkinliklerin yanı sıra, dia ve film gösterileri, söyleşiler, yerli ve yabancı halk dansları gösterileri yer alacak.

49. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı İçin Buraya Tıklayın...
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.