Nurten Selma'dan Gönül Çiçekleri

Nurten Selma'dan Gönül Çiçekleri

Nurten Selma Çevikoğlu, gönlünün çiçeklerini çevresine de takdim eden, muhabbet ehli bir güzel insan...Çifte kitabı, "Biz ve İkbal" ile "Her Şey Sizinle...

A+A-

Nurten Selma Çevikoğlu, gönlünün çiçeklerini çevresine de takdim eden, muhabbet ehli bir güzel insan...
Çifte kitabı, "Biz ve İkbal" ile "Her Şey Sizinle Başlar"; NKM yayınlarından okurla buluştu.
"Gönül Çiçekleri" kitapları bir devam mahiyetinde, birbirini bütünleyen eserler...
Yazarımız önce bir durum tespiti yapıyor; insan kalitesizliği, manevî kirlilik, aklı put edinmek, Mü'minun Suresi'nin çizdiği mümin özelliklerinden uzaklaşma vb. düşüş, indirgenme alâmetlerine dikkat çekiyor. Daha sonra, gönül ışığında çözüm yollarını gösteriyor.
Temas ettiği mevzularla bağlantılı şiirler, kitaba ayrı bir zarafet katmış.
Çocuklara, gençliğe özel bir önem atfetmiş. "En Büyük Yatırım Gençlere Yapılandır", diyor; "Lütfen Çağı Çocuğunuz Adına Takip Eder misiniz" diyerek, aileleri daha müteyakkız, şuurlu, uyanık ve dirençli olmaya çağırıyor. (Her Şey Sizinle Başlar; sh.151; sh.184)
Nurten Hanım, her iki kitabında da sevgi, terbiye, iman, ahlak gibi ruhî gelişim konularından; bilgisayar ve interneti bilinçsiz -ölçüsüzce kullanma, televizyon bağımlılığı gibi hep yakındığımız zamane dertlerine kadar, sosyal meselelerimizi dile getiriyor.
Ayrımcılığa gitmeden; tesettürden başlayıp, başörtüsü yasağına, çalışan annelerin problemleri gibi kadın sorunlarına da değinilmiş kitaplarda. (Bkz: Her Şey Sizinle Başlar; "Ana Gibi Yâr olmaz, Çalışan Anneler, Kadınlarımız bölümleri")
Ancak "Çocuk terbiyesinde Babanın Yeri; Mükemmel Bir Baba"nın Özellikleri; ailedeki kadın-erkek dengesi gibi mevzulara da yer vermeyi ihmal etmemiş. (Her Şey Sizinle Başlar, sh. 65-79)
Sadece erkekler değil, yakın tarihimizde kimi kadınlarımız da mühim roller oynamışlardır. Sayın Çevikoğlu, "Gönül Çiçekleri -1'de" bu hususa işaret ediyor:
Meselâ bir "Çanakkale Savaşı'nda neden hep Mehmetçik'ten söz edilir de (..) "TBMM tarafından kendisine onbaşı rütbesi verilen 'Nezahat Onbaşı, Çanakkale'den sonra cephe cephe bütün Türkiye'yi dolaşan 'Hatice Hanım', Kosova'dan gelerek Çanakkale muharebesine katılan 'Zeynep Mido Çavuş' ve yine Çanakkale'den İstanbul'a yaralıları taşımak için hastaneye dönüştürülen Reşit Paşa Vapuru'nun baş hemşiresi 'Safiye Hüseyin Elbi Hanım'.... daha nicelerinden" söz edilmez. (Biz ve İkbal, sh. 129)
"Zaman kavramı" ve değerlendirebilme hususu ise, yazarın değindiği önemli, hassas noktalardan biri. Kitaptan, büyük âlim Hasan el-Bennâ'nın bir sözünü aktarıyoruz:
"Vaktin hakkını idrak eden kimse, hayatın anlamını da idrak etmiştir. Çünkü vakit, hayat demektir."(Biz ve İkbal, sh. 58)
Tatlı, yumuşak üslûbuyla hal çareleri arayıp, tavsiyelerde bulunuyor Selma Hanım.
İnsanların(...) ve ülkelerin hedefleri olmalıdır. Ki "hedeflenen şeylere ulaşmak için yerine getirilmesi gereken kâideler vardır. Memleketlerin kültür ve medeniyetleri bu ulvi kâidelerle gelişmiş ve zirve noktalara ulaşmıştır. Böylesi verimli zeminlerde nice yiğitler, nice fatihler ve nice kahramanlar yetişmiştir. O devirlerde fetihler fetihleri kovalamıştır. Bu; ruhtur, maşeri vicdandır. İmandır, sevdâdır. Böylesi aşk ve sevdânın diri olduğu verimli alanlarda zafer ve başarı haktır." (Biz ve İkbal, sh. 120-121) Derken, akıp giden satırlarda "iç fetihe", kalp fatihlerine de başımızı yüreğimizi çevirmemizi istiyor.
Yaşadıkça, hayatın ve kaderin gereği devasa problemlerle, çözümsüz gibi gözüken meselelerle karşılaşabiliriz.
Fakat imanımızla, İslâm'ın, manevî hazinelerimizin gösterdiği yolla, fetih ruhunun mayasıyla çıkmazlarımızı engellerimizi aşabiliriz.
İki kitap da, bu merkezî noktayı, sarahatle göz önüne seriyor.
Nurten Hanımefendiyi tebrik ediyor, yeni eserine kavuşmayı diliyoruz.

"Biz ve İkbal"; "Her Şey Sizinle Başlar"; Nurten Selma Çevikoğlu, NKM, 2008

Merhaba 10.11.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.