Portakal'ın sürprizleri herkesi şaşırttı

Portakal'ın sürprizleri herkesi şaşırttı

Sürprizler, hayal kırıklıkları ve mutluluklarıyla 45. Altın Portakal Film Festivali ödülleri önceki akşam sahiplerini buldu. Böylece çok konuşulacak...

A+A-

Sürprizler, hayal kırıklıkları ve mutluluklarıyla 45. Altın Portakal Film Festivali ödülleri önceki akşam sahiplerini buldu. Böylece çok konuşulacak bir festivali daha geride bırakmış olduk.

Konuşulacak diyoruz, zira bu yıl ödüller beklentilerle uyuşmadı ve sonuçtan memnun olmayanların sayısı hayli fazla. Önceki yıllarda gişe başarısı olmayan sanat filmlerine ödül verilmesi eleştirilirken bu yıl tam tersi bir durum yaşandı. Festivalin favorileri olarak gösterilen Nuri Bilge Ceylan'ın 'Üç Maymun'u ve Semih Kaplanoğlu'nun 'Süt'ü beklentileri boşa çıkardı. Nasıl ki 'Nuri Bilge Ceylan'ın 'Üç Maymun'una sadece Sinema Yazarları'ndan ödül çıkacağı kimsenin aklına gelmediyse, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda 'Pazar-Bir Ticaret Masalı'nın 'En İyi Film Ödülü' ile 'En İyi Senaryo Ödülü'nü alacağını da kimse düşünmüyordu. Kendisi de bu sürprize şaşırmış olacak ki filmin yönetmeni Ben Hopkins, ödül sonrası yaptığı konuşmada, "Kendimi mutlu bir hırsız gibi hissediyorum. Çünkü ben bir yabancıydım ve festivale ilk kez bir yabancı yönetmenin filmi katılıyordu." dedi.

Ödüllerin dağıtıldığı gece davetlilerin yüzündeki ifadeden de dağılımın ne kadar sürpriz olduğu anlaşılıyordu aslında. Bir arkadaşımın, "Pazar adı okununca kalem elimden düştü." demesi gerçekten ilginçti. 'Üç Maymun', 'Hayat Var' ve hatta Semih Kaplanoğlu'nun çok şey beklediği 'Süt'ün ödül alamaması her ne kadar şaşkınlığa neden olsa da festivalin açılış konuşmasında Jüri Başkanı Tuncel Kurtiz'in söylediklerini hatırlayınca ödül dağılımının pek de sürpriz olmadığı sonucunu çıkarmak mümkün. Kurtiz, Doğu hikâyelerine gönderme yaparak, "Kendi içimize bakmalıyız." demişti. 'Kurtiz'in penceresinden bakıldığı zaman 'Pazar'ın ödül alması kimseyi şaşırtmamalı. Antalya'dan dönenlerin ortak görüşü de Tuncel Kurtiz'in ödül dağılımında ağırlığını hissettirdiği yönünde. Hatta bazı filmlere tavır konulduğu bile dillerde...

Ödül alıp da şaşıranlar Ben Hopkins'le sınırlı değil elbette. Beş ödülle Derviş Zaim'in 'Nokta'sı uzun süre konuşulacak yapımlardan. Kimse böyle bir başarıyı beklemiyordu doğrusu. Uluslararası ödüllerle adını duyuran ve günlerce manşetlerden inmeyen, Antalya'da gösterildikten sonra da büyük ilgi gören Üç Maymun'un festivalden ödülsüz dönmesi, jürinin 'üç maymunu' oynadığı yorumlarına neden olurken, Nuri Bilge Ceylan'ın ödül alanları tek tek kutlaması takdir edilecek bir davranıştı doğrusu.

Yeşilçay'ın ödül alacağı belliydi!

Sadece filmler değil, bu yılki oyuncu seçimleri de sürprizdi. Her ne kadar en iyi erkek oyuncu dalında İsmail Hacıoğlu ile Mehmet Ali Nuroğlu'nun adı öne çıksa da, Tayanç Ayaydın'ın ödül alması festivalin bir başka sürpriziydi. Tüm bunların yanında günlerdir gazete manşetlerinden düşmeyen Nurgül Yeşilçay'ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülü alacağı daha Antalya yolunda belli olmuştu. Neyse, iyisiyle kötüsüyle bir festivali daha bitirmiş olduk. En çok akılda kalan ise Kültür Bakanlığı'nın 'Onur Ödülü' için sahneye çıkan oyuncu Eşref Kolçak'ın sinema kanununu eleştirdiği konuşması oldu.

Antalya, Zaman 21.10.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.