Prof. Dr. Emine YENİTERZİ TYB'de Konuştu

Prof. Dr. Emine YENİTERZİ TYB'de Konuştu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikleri çerçevesinde Mevlâna Üniversitesi Mevlâna Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof....

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikleri çerçevesinde Mevlâna Üniversitesi Mevlâna Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Emine YENİTERZİ "Klâsik Türk Edebiyatında Hacca Dair" konulu bir konferans verdi.16 Ekim 2010 Cumartesi Saat 14:00'te TYB evinde başlayan Programa TYB Konya Şubesi'nin Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Aydınlar Ocağı Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Elemanları ve Öğrencileri, Şubenin müdavimleri, araştırıcı ve kültür adamları katıldılar. Yönetim Kurulu üyesi Dr. Aziz AYVA'nın açılış ve takdim konuşmasıyla başlayan ve iki saat süren programda dinleyiciler samimi bir ortamda YTB'nin çay bahçesinde Prof. Dr. Emine YENİTERZİ'yi dinleme imkanına sahip oldular.

Konuşmasına, ömürlük bir ibadet olarak nitelendirdiği Hacc'ın uygulaması ve aşamaları hakkındabilgi vererek başlayan Prof. YENİTERZİ, Hacc'ın dinimizdeki yeri ve önemini ayet ve hadislerle hatırlattı.

Zaman zaman Hacc ve onunla ilgili motiflerin halk kültürü unsurları arasında da zengin bir şekilde yaşadığını dile getiren konuşmacı bilgi birikimi, araştırıcı kimliği, konuşma uslubu ve hitabet sanatı ile dinleyicilerin dikkatlerini de her an uyanık tuttu.

Osmanlı Padişahlarının ülke güvenliği sebebiyle biri hariç Hacca'a gitmediklerini, ancak Hacc yolculuğunun güvenliğini sağlamaları, Hacc güzergahı üzerinde imar ettikleri dini eserleri ve kutsal emanetlere olan zaafiyet ve saygılarından dolayı kültürümüzde özel bir önem atfettikleri Hacc'ın o dönemin şair ve yazarları tarafından da hassasiyetle işlediklerini vurgulamıştır.

Prof. Dr. Emine YENİTERZİ, Necatî, Hayalî, vb.Divan şairlerinin divanlarından tespit ettiği beyitlerde Hacc'ın faziletlerini, insan hayatındaki yerini, zorlu yolculuğun cefasını, Hacc ile ilgili mazmunları ve inanmaları vurgulayarak geniş Osmanlı coğrafyasında üretilen edebiyatın içerisinde bu ibadetin yerini de göstermiş oldu.

Hacc'ın bir yeniden diriliş anlamında yorumlandığını , insanın dünyasını terk ettiği anlamına geldiğini söyleyen Prof. Dr. Emine YENİTERZİ, şairlerin şiirlerinden seçtiği örneklerlebu ibadete bakışlarını onunla yürek arasında kurdukları ilişkiyi gösterdi. Emine Hanım Edebiyatımızda Hacc konusunda özel olarak kaleme alınmış kaynaklardan bahsederek konuşmasını bitirdi.

Programın düzenleyicisi Dr. Aziz AYVA program sonunda teşekkür etti.

Şube Başkanı Bekir Şahin de Prof. Dr. Emine YENİTEZİYE teşekkürlerini sundu ve Şube yayınlarından hediye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.