Prof.Dr. Mikâil Bayram Selçuklularda Bilim ve Düşünceyi anlattı

Prof.Dr. Mikâil Bayram Selçuklularda Bilim ve Düşünceyi anlattı

TYB Konya Şubesi, önceden ilan ettiği kültürel etkinlikler çerçevesinde önemli programların altına imza atmayı sürdürüyor. Basılı 15 eseri ve 180'den...

A+A-

TYB Konya Şubesi, önceden ilan ettiği kültürel etkinlikler çerçevesinde önemli programların altına imza atmayı sürdürüyor. Basılı 15 eseri ve 180'den fazla bilimsel makalesi yayınlanan Prof.Dr. Bayram Selçuklularda Bilim ve Düşünce'yi anlattı. Sarâyî mahlasıyla divan şiiri tarzında Türkçe ve Farsça şiirler de yazan Bayram, Mart 2007'de Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden emekli oldu.
TYB Konya Şubesi'nin havuzlu bahçesinde düzenlenen programa Selçuklu Belediye Başkanı Doç.Dr. Adem Esen, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, akademisyenler, yazarlar, çok sayıda gazeteci, sanatçılar, sanatseverler ve edebiyatseverler katıldı.
Bayram, Anadolu'daki ilmî faaliyetlerin başlamasında Danişmendoğulları'nın katkısının çok büyük olduğundan, Anadolu'da ilk 130 yıl tıp, astronomi gibi tabiat ilimlerine yönelindiğinden, bunda da Mutezile görüşüne sahip olmalarının etkili olduğundan bahsetti. Anadolu'da ilk eserleri yazan ilim adamları ve eserleri hakkında bilgi veren Mikâil Bayram, Hekim Bereket'in Anadolu'da ilk Türkçe eser yazan ilim adamı olduğunu, ilk 130 yıldan sonra dini nitelikteki eserlerin ön plana geçmeye başladığını belirtti.
Program sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof.Dr. Bayram'ın konuşması ilgiyle takip edildi.
PROGRAMLAR DEVAM EDECEK
TYB Konya Şubesi'nin etkinlikleri, 31 Mayıs Cumartesi günü "Ölümünün 75. Yılında Ahmet Haşim ve Eseri" konulu panelle sürecek. Prof.Dr. Mehmet Tekin, Doç.Dr. Âlim Gür ve Dr. İbrahim Demirci'nin katılacağı program, TYB bahçesinde saat 16'da yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.