PROF. ULUÇAM SELÇUKLU'NUNUN ESTETİK ANLAYIŞINI ANLATTI

PROF. ULUÇAM SELÇUKLU'NUNUN ESTETİK ANLAYIŞINI ANLATTI

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2008 yılı kültürel etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği "Selçuklu'da Estetik Anlayışı" adlı program...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2008 yılı kültürel etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği "Selçuklu'da Estetik Anlayışı" adlı program Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, Prof Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Haşim Karpuz, şair, yazar, sanat ve siyaset dünyasından önemli konuklar ve sanatseverlerin katılımıyla 14 haziran Cumartesi günü saat 16:oo da TYB Konya Evi'nin bahçesinde gerçekleştirildi. Programa S.Ü. Öğretim Üyesi, 'Türk Tarih Kurumu' üyesi ve Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM konuşmacı olarak katıldı.
Prof. Dr. Uluçam, Selçuklu dönemindeki mimari eserlerin Osmanlı dönemine göre az olduğunu ayrıca Selçuklu mimari eserlerinde kullanılan yapı malzemelerinin Osmanlı eserlerine göre kalitesinin düşük olduğunu belirtti. Bunun en önemli sebebinin zaman azlığı ve iç ve dış mücadeleler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uluçam, Anadolu'daki birçok Selçuklu mimari eserinde hayvan motiflerinin yanı sıra geometrik şekillerin de önemli oluğunu ifade etti. Anadolu Selçuklu Döneminde yazılan kitaplarda minyatür ve çeşitli süslemeler, altın yaldızlar; dokumalarda bitki ve hayvan motifleri ile geometrik şekiller bulunmaktadır diyen Uluçam, "Bu dönem giyim kuşamında da bir çok süslemeler olduğu gibi kaplar, kapı tokmakları ve miğferlerde de Selçuklu sanat zevkini yansıtan süslemeleri görmekteyiz." dedi.
Selçuklular Orta Asya'dan getirmiş olduğu hayvan motifleriyle başlayan estetik üslubunu bitki ve geometrik şekillerle geliştirerek devam ettiğini belirten Uluçam, Bunu Anadolu'daki birçok Selçuklu sanat eserinde görmekteyiz, dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.