Şairlerin Filistin'i

Şairlerin Filistin'i

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubemizin 2009 yılı takvimli etkinliklerinin ilkine Filistin diyerek başladık Cumartesi günü. Programa "Şairlerin Filistin"i...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubemizin 2009 yılı takvimli etkinliklerinin ilkine Filistin diyerek başladık Cumartesi günü. Programa "Şairlerin Filistin"i adını verenlerin kalbine sağlık. Bu kederli coğrafyanın hüznünü, insan sözünün en etkilisiyle işitmekti muradımız.

Unutmamak ve unutturmamaktı niyetimiz elden geldiğince. Viran edilmiş Gazze'nin, orada öylece yalnız başına kalakalmış Gazzeli çocukların fotoğrafları gözümüzün önünden geçtikçe, yaşamaktan utanmak duygusu içimizde yenilendi, yinelendi bütün ağırlığıyla.

Ne yazmış ne söylemiş olsam oturduğum yerden ve buğzum hiç olmadığı kadar büyüyüp çıkmış olsa dilimden, ailesini yitirmiş bir masumun hangi yarasına merhem olabileceğimin cevapsızlığı boğazımı sıkıp durdu program boyunca.

Şube Başkanımız Ahmet Köseoğlu, ilk programın Filistin'le başlamasının önemini vurguladı açılış konuşmasında. Gönlümüze rehber olan şair dostlar, memleketin muhtelif yerlerinden kalkıp gelmişlerdi. Hoş gelmişlerdi. Tarihe kayıt düştüler şiir lisanıyla birer birer.

Ne dediğini en iyi bilen elbette şairin kendisidir. Onun maksadını anlama çabası içindeki dinleyiciye kalansa paylaşılanın ana fikri. Filistin, orada bulunan bizlerin ortak paydası olunca, söylenen ile işitilen arasındaki bağdan bir köprü kurarak, birbirinden mânidar sözlerden çıkardıklarım olsun şu diyeceklerim:

Adem Turan, zulmü programlayıp ona seyirci kalanlara isyan etti "Beyaz Vahşet" şiiriyle. "Kahrolası bu savaş sizin için hey vampirler, şeytanın kızları, ahtapotlar!" diyerek betimledi egemen ihanetin duruşunu. "Akdeniz'in, Nil'in ve Kızıldeniz'in ağlayışlarının" gün olup fetih müjdesiyle müjdeleneceğini sözünün sonuna eklerken gözünden süzülen yaşlara engel olamadı. Ahmet Efe, Tevrat'ı tahrif edenlerin zulüm terminolojisini harmanladı şiirinde. Hüseyin Akın, "Geride Kalanlar İçin Türkü" yaktı. "Korku bayrağını ahlaksız, etik reel politik göndere çekmiş" olanların Yahudilerden tırsanların amelinden kaynaklandığını anlatır gibiydi. Akif Kuruçay, "her taş bir ayettir ve oranın kadınları ayet doğurur" diyerek başladığı "Balçığın Halleri"nde, sevinci sabah akşam direnmek olan Filistin'i resmetti. M. Ali Köseoğlu, "yüz sürülesi toprakların dünyanı gözü önünde nasıl kirletildiğini" anlatıp, "acımızın bir adı Kudüs bir adı Felluce" ile bitirdi sözünü. Mustafa Uçurum, "Ben Kendimi Çeke Çeke Karanlığın Ortasından" şiirinde, beklenen aydınlığa vakti gelince Allah'ın yardımıyla ulaşılacağını vurguladı. Sıddık Ertaş, "Mülteci" şiirinde Sabra ve Şatilla'yı, Lida'yı, Deir Yasin'i hatırlattı. Sonra, ölen çocuklarına ağıtlar yakan kadının "çocuklarımı koru onlar küçüktür tanrım" feryadı ile Muhammed ümmetinin söze mecalsiz kalmış halini döktü ortaya. Vural Kaya, bizim cephede değişen bir şey olmadığına, eskilerin ürettiği korkuların el'an süregeldiğine vurgular yaptı "Irgatlı Şiir"inde.

Ümit Savaş, pek güzel yaptı işini. Programı başarıyla sundu. Şaban Özdemir her zamanki gibi koşturup durdu. Karikatürist Adem Mermerkaya'nın seçtiği bazıları kendisine ait karikatürler muhteşemdi. Teşekkür etmek lazım gelir hepsine ve özellikle programı düzenleyen Prof. Dr. Nazmi Zengin Hocama. Alaaddin Keykubad salonuna gelen izleyici sayısı davetli şairlerce takdire şayan bulundu. Programın son derece güzel hazırlanmış şiir ve karikatür seçkisi, 15. yılımızın ilk yayını olarak elimizde.

TYB Konya olarak bu yıl, kuruluşumuzun 15. yaşını dolu dolu programlarla sürdürüp 24 Ekim günü nihayetlendireceğiz. Şehrin kültürel sorumluluğunu büyük bir ciddiyetle omuzlayan seçkin yönetim kurulumuz, çok değerli üyelerimiz ve konuk kültür, sanat ve ilim adamlarımızın katkılarıyla 15. yılda Türkiye çapında ses getirecek programlara imza atacağız. Çınar altına herkesi bekliyoruz...

Bilvesile, Mevlid Kandilinizi tebrik eder, vaktin Kudüs'te, Gazze'de ve diyar-ı İslam'ın masum beldelerinde artık huzur ve sükuna tebdilini Yüce Mevla'dan niyaz ederim.
Hakimiyet 09.03.2009

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.