Şehir Okumaları Hadim'de noktalandı

Şehir Okumaları Hadim'de noktalandı

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve MEBKAM'la birlikte organize ettiği "Şehir Okumaları"nın finali Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve MEBKAM'la birlikte organize ettiği "Şehir Okumaları"nın finali Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla Hadim'de, Hadimi Hazretlerinin türbesi önünde yapıldı.

TYB Konya Şubesi ve MEBKAM'ın organizesiyle 2 Haziran'da başlayan geleneksel

'Şehir Okumaları' hafta sonunda gerçekleştirilen programla sona erdi. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun'un ev sahipliğinde Hadim'de gerçekleşen son programa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Hadim Kaymakamı Mehmet Demiral, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, bazı belde belediye başkanları, TYB Konya Şubesi yönetimi ve üye yazarlar katıldı. Programın açılışını yapan TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, "Bizim medeniyetimiz sevgi ve hoşgörü medeniyetidir, ilim medeniyetidir. Bilime, sanata, mimariye, dayanışma ve kardeşliğe şahitlik etmiş bir tarihe sahibiz. Bizler toprak değil, gönüller fethetmeyi hedef edinmiş bir milletin evlatlarıyız. Huzurunda bilindiğimiz Hadimi Hazretleri; 'Kâmil odur ki, koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser' demiştir. Hadimi gibi bir değere sahip olan toplumda şiddete, zulme asla rastlanılmamalıdır. Değerlerimizi hatırlamak ve anlamak, toplumun bütün kesimlerine tanıtmak amacıyla TYB Konya Şubesi olarak on beş yıldır şehir okumalarımız devam etmektedir. Mekânların da ruhu vardır düşüncesiyle bu topraklarda, Hadimi Hazretlerinin huzurunda Sayın Bakanımızın da programımızı şereflendirmesiyle bu yılki okumalarımızı bitiriyoruz" dedi.

KUTLU MİRASIMIZIN ÖNCÜLERİNDEN

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, TYB Konya Şubesi'ne ve MEBKAM'a bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. "Anlamlı bir mekânda anlamlı bir vesileyle bir aradayız" diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:Hadimi Hazretleri, sadece bu yörenin iftihar ettiği bir insan değil, bütün dünyaya ışık veren, o kutlu medeniyet mirasımızın en önemli öncülerinden birisidir. Onun yerinde yeller esmiyor. Elhamdülillah onun yoluna sahip çıkan yeni nesiller geliyor ve iftihar ettiğimiz bu mirasa sahip çıkmak, onu anlamak, yeni nesillere aktarmak, o muhtevaya yeni eklemeler yapmak, katkıda bulunmak durumundayız.

HER MEKÂNA RUH VEREN MANEVİ ŞAHSİYETLER VAR

Her şehre, her ilçeye, her mekâna ruhunu veren manevî şahsiyetler olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Mevlana Konya'ya,Seyid-î Harun-u Veli Seydişehir'e,Eşrefoğlu Beyşehir'e...olduğu gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Her bir mekân gelecek nesillere kendi ruhunu aktarırken bir sembol şahsiyetin öncülüğünü de arttırır ve o şahsiyetle anılmak ister.

Dünyanın kültür ve irfan merkezi olan İstanbul'a davet edilip padişaha Huzur dersleri veriyor, fakat orada kalmıyor. Doğduğu yeri unutmuyor, ihmal etmiyor. Bu tavırdan bizlerin de ibret alması gerekiyor. Bizler de doğduğumuz mekânın, atmosferin ürünüyüz. Terk-i miras ettiğimiz de özümüzü kaybederiz. Allah hepimizi Hadimi Hazretlerinin yolunun hadimî eylesin inşallah" dedi.

KURU KURUYA ATALARLA İFTİHARIN DEĞERİ YOK

Programın ev sahibi AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun "Her birimiz Hadimi Hazretlerinin manevî evlatlarıyız" diyerek söze başladı. Sorgun şunları söyledi: Hz. Hadimi, İstanbul'a Padişahlara Huzur Dersleri veriyor, İstanbul'da kalması isteniyor; ama o bu teklifi kabul etmeyip yaşadığı bölgeye dönüyor ve hizmet ediyor; taşra ile merkez arasında köprü kuruyor.Onun izinden, yolundan gidersek bu bir anlam taşır. Yoksa kuru kuruya atalarla iftihar etmenin hiç bir değeri yoktur. Sayın bakanımıza programı söylediğim zaman hiç tereddüt etmeden kendi programlarını değiştirerek bizleri şereflendirdiler.

HADİM'E SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ

Programda söz alan Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu "TYB Konya Şubesi'ne, Meram Belediye Başkanı ve MEBKAM yönetim kuruluna, Hadimi dostu Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim" dedi. Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ise "Belediye olarak sadece fizikî belediyecilik değil, kültürel ve sosyal belediyecilik de yapıyoruz. MEBKAM olarak hayırlı hizmetler yapmanın yarışı içerisindeyiz. Hadimi Hazretlerinin adına Hadim'de beş bin metrekarelik bir parkın da sözünü verdik ve çalışmalarımız devam etmektedir. Bu tür faaliyetler belediyeler arasında, ilçeler arasında kaynaşmalara vesile olacaktır." diye konuştu

ŞEHİR OKUMALARI'NDA SON DERS

Hadimi Okumaları'nın konuşmacılarından Konya İl Müftülüğü Kur'ân Kursları Müdürü Dr. Yakup Koçyiğit son derste şu bilgileri verdi: Türbeler, bulunduklardı yerlerde İslâm'ın kökleşmesine vesile olmuştur. Bizdeki türbe ziyaretleri putperestlik değil, orada yatan zatların inancına, mefkûresine bağlılıktır. Bu sebeple Hadimi Hazretlerini anmak, gündeme taşımak, Hadimi Hazretlerine bir değer katmayacaktır; ama onu hatırlayanlara çok büyük değer katacaktır, kazandıracaktır. Çünkü Hadimi Hazretleri bıraktığı eserleriyle bunu temin etmiştir.

Program Hadimi Okumaları'nın konuşmacılarından Muzaffer Erdinç hocanın duasıyla son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.