TÜM ZAMANLARIN ŞAİRİ

TÜM ZAMANLARIN ŞAİRİ

'Şair ve Düşünür Sezai Karakoç' sempozyumuna katılan şair ve yazarlar, Karakoç'u, Diriliş akımını ve Karakoç'un İkinci Yeni'deki konumu ile medeniyet...

A+A-

'Şair ve Düşünür Sezai Karakoç' sempozyumuna katılan şair ve yazarlar, Karakoç'u, Diriliş akımını ve Karakoç'un İkinci Yeni'deki konumu ile medeniyet tasavvurunu tartıştı
Ünlü düşünür ve şair Sezai Karakoç'un Türkiye'nin sosyokültürel hayatına dün ve bugün yaptığı katkıların konuşulduğu 'Şair ve Düşünür Sezai Karakoç' sempozyumunda Karakoç, Diriliş akımı, Karokoç'un İkinci Yeni'deki konumu, medeniyet tasavvuru ve gelenekle ilgisi tartışıldı.

Fatih Belediyesi'nin Topkapı Eresin Otel'de düzenlediği sempozyumda oturumları Ersin Nazif Gürdoğan, Yasin Aktay, Tarık Tufan, Ali Haydar Haksal ve Vahdettin Işık yönetti. Sezai Karakoç'un katılmadığı sempozyumunun açılış konuşmasını yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Karakoç'un düşüncelerinin kritik edilmesinin önemine dikkat çekti. Sempozyumun koordinatörü Saadettin Acar, Karakoç'u konuşmanın, Türkiye'nin yaşadığı son birkaç asırlık kültürel ve düşünsel macerayı konuşmakla aynı anlama geldiğini söyledi. Acar, "Karakoç'tan söz etmek, sadece sanatta çığır açmış iyi bir şairden söz etmek değil, aynı zamanda önemli felsefi ve sosyolojik tezleri olan, tarihe, medeniyete, dine, sosyal hayata, kültüre, siyasete, küresel sorunlara dair çarpıcı tespit ve çözüm önerileri de bulunan bir mütefekkirden de söz etmek demektir" dedi.

DAİMA UMUT VERDİ

Şair Ömer Erdem de umutsuzluk ve mutsuzluk içine düşmüş Türkiye'ye, Müslümanlara ve insanlığa Karakoç'un şiirlerinde ve yazılarında her daim bir umut olduğunu, umut ve mutluluk kaynağının da maneviyat ve ilahi aşk olduğunu söyledi.

Mehmet Can Doğan, Karakoç'un İkinci Yeni'lerin imaj ısrarından ve dil sapmalarından uzak olduğunu anlattı. Doğan, yok sayılan geçmiş ile bugünü ve yarını fikir dünyasına taşıyan Karakoç'un bugünü Osmanlıya ve hatta Selçuklulara bağladığını ifade etti. Şair Haydar Ergülen, Karakoç'un Türkiye'nin en büyük şiir hareketi İkinci Yeni'nin önemli bir şairi olduğuna dikkat çekti. Şair Ali Ayçil, Karakoç'un bir çok şiirinin çok farklı anlamlar taşıdığını söyledi. Necip Yılmaz da, Karakoç'un birçok şiirinde insanın her dönemde yaşadığı halleri ve onlara derman olabilecek ve ufuk açabilecek bakış açılarını bulabileceklerini anlattı.

Mağlup görünür ama hep galiptirler

Sempozyumda konuşan Yeni Şafak editörü Hamit Can, Karakoç ile Diriliş'i birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını söyledi: "Karakoç ve Diriliş'in birbirlerinde yok oluşları ve var oluşları, nefesle ses gibidir. Duruşları ve üslupları birdir. Biri 'gökte yapılıp yere indirilen şehir'leri tasvir ederse diğeri 'toprağa yakınken gökte nar bahçesi düzenleyen insanoğlu'nu. Geçmişle gelecek, teoriyle pratik, fizikle metafizik, hayatla ölüm, onlara göre tek yapıdır. Bakışları ve mizaçları gereği bölüp parçalamadan algılar ve yorumlarlar. Biri mutlak hakikatin rüyasıysa, öbürü rahmani rüyanın hakikatidir. Onların gözünde reklam, olsa olsa bala katılmış şeker, ün, mevki ve mal ise büyük yürüyüşte ayak kanatan zehirli dikenlerdir. Bir velinin Karakoç hakkındaki buyurdukları ifadesi ile Onlar ki, hep mağlup görünürler, fakat hep galiptirler."

Sempozyum kitap olacak

Karakoç birçok yönüyle tartışıldığı sempozyuma Vahdettin Işık, Ali Haydar Haksal, Mehmet Can Doğan, Haydar Ergülen, Ali Ayçil, Necip Yılmaz, Tarık Tufan, Fatih Andı, Ahmet Murat, Ömer Erdem, Işık Yanar, Cihan Aktaş, Nazif Gürdoğan, Ahmet Albayrak, Yusuf Kaplan, Mustafa Kirenci, İshak Arslan, Münire Kevser Baş, Yasin Aktay, Kenen Çağan, Şaban Abak, Hamit Can, Mustafa Özel ve Osman Albayrak gibi isimler katıldı. Sempozyuma katılanların tebliğlerinden oluşacak kitap da önümüzdeki günlerde 'Sezai Karakoç Kitabı' olarak yayınlanacak.
Yeni Şafak

16.11.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.