Türk dünyası Kaşgarlı Mahmut yarışmasında buluşacak

Türk dünyası Kaşgarlı Mahmut yarışmasında buluşacak

2008'in UNESCO tarafından 'Kaşgarlı Mahmut yılı' ilan edilmesi münasebetiyle yapılacak etkinliklerden belki de en anlamlısı Avrasya Yazarlar Birliği'nin...

A+A-

2008'in UNESCO tarafından 'Kaşgarlı Mahmut yılı' ilan edilmesi münasebetiyle yapılacak etkinliklerden belki de en anlamlısı Avrasya Yazarlar Birliği'nin öncülüğünde düzenlenen hikâye yarışması. Yarışmaya Türk dilinin herhangi bir lehçesini bilen bütün yazarlar katılabilecek.UNESCO'nun 'Kaşgarlı Mahmut yılı' ilan ettiği 2008 yılı boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Dil Kurumu'nun farklı etkinlikler düzenleyecekleri biliniyor.

Bakanlığın Hacettepe Üniversitesi ile birlikle mayıs ayında düzenlediği Uluslararası Sempozyum ile TDK'nın ekim ayında Kaşgarlı Mahmut ana temasıyla gerçekleştireceği Uluslararası Türk Dili Kurultayı bu yılın en önemli programları. Yine de herkesin aklında "Başka bir şey yapılmayacak mı?" şeklinde bir soru var.

Bu sorunun cevabı, 2008'in Kaşgarlı Mahmut yılı ilan edilmesi için en önemli girişimleri yapan Avrasya Yazarlar Birliği'nden (AYB) geldi. AYB'nin öncülüğünde; Türkçenin ilk ansiklopedik sözlüğünü hazırlayan büyük bilginin doğumunun 1000. yılı vesilesiyle Türk dünyasını bir araya getirecek bir proje hayata geçiyor.

Projenin adı, "Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Hikâye Yarışması". Yarışmaya dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın Türk dilinin herhangi bir lehçesini bilen bütün yazarlar katılabilecek. AYB, UNESCO, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRKSOY işbirliğinde gerçekleştirilen yarışma, Türkçe konuşan bütün ülkelerde eşzamanlı olarak yürütülecek. Tüm ülkelerdeki yazar birlikleri ve edebiyat dergileri bu yarışma için birlikte hareket edecek.

Yarışma, Azerbaycan, Balkanlar (Batı Trakya, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya, Başkurdistan, Çin, Gagauz Yeri, Irak, İran, Kazakistan, Kırım, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Tataristan, Türkiye, Türkmenistan, Çuvaşistan ve Sibirya (Hakasya, Yakutistan, Altay, Tuva)'da bulunan edebiyat dergileri ve yazar birliklerinin işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Birinci kademe değerlendirmeleri, 17 jüri ile yapılacak. Avrupa'da ve diğer ülkelerde yaşayan Türkler, Türkiye jürisine, diğer lehçeleri konuşanlar ise hikâyeyi yazdıkları lehçenin jürisine müracaat edecek.

Ayrıca hikâyeyi ana dilde yazmak da gerekmiyor. Türk dilinin herhangi bir lehçesini sonradan öğrenenler de yarışmaya müracaat edebiliyor. Ülkesel derecelendirmelerde ilk üç dereceye girenlere ödül verilecek. Her bölgenin birincileri arasında yeniden bir değerlendirme yapılarak 15 Aralık'ta Kaşgarlı Mahmut Uluslararası Hikâye Yarışması ödülleri verilecek.

İkinci değerlendirmeyi yapacak uluslararası jüride Azerbaycan'dan Anar, Balkanlar'dan Zeynel Beksaç, Irak'tan M. Ömer Kazancı, Kazakistan'tan Fadıl Ali, Kırgızistan'dan Egenberdi Askarov, Özbekistan'dan Tahir Kahhar, Türkiye'den Ali Akbaş, Türkmenistan'dan Oraz Yağmur ve Uygurlar'dan Yusupcan Yasin gibi önemli isimler yer alıyor.

Yarışma Türkçe konuşan herkesi kapsıyor

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Deliömeroğlu yarışmanın tarih boyunca Türkçe konuşan bütün halkları kapsayan ilk edebiyat yarışması olduğunu söylüyor. Deliömeroğlu, böyle bir olayın Divan-ı Lügati't Türk'ün sahibi Kaşgarlı Mahmut adına yapılıyor olmasının da ayrı bir anlam taşıdığını düşünüyor. "Edebiyat, dilin günümüzdeki gelişimini sürdürmesi için vazgeçilemeyecek sanat dalı. Yarışma ile Türk dilinin farklı renkleri ile de olsa dilimizin gelişmesine katkı sağlayacak hikaye yazımını özendirmek, Kaşgarlı Mahmut Yılı'nı geniş kitlelere duyurmak ve benimsenmesine katkı sağlamak, Türkçe düşünme ve üretmeyi teşvik etmek istedik." diyen Deliömeroğlu, Türk cumhuriyetleri kültür bakanlıklarının birliği olan TÜRKSOY'un 24. dönem Bakanlar Konseyi toplantısında oybirliği ile yarışmayı destekleme kararı alındığını söylüyor.

Zaman 10.06.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.