TÜRK TARİH KURUMUNDA NÖBET DEĞİŞİMİ

TÜRK TARİH KURUMUNDA NÖBET DEĞİŞİMİ

Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Ali Birinci düzenlenen törenle eski başkan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'ndan görevi devraldı. Yeni Türk Tarih Kurumu...

A+A-

Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Ali Birinci düzenlenen törenle eski başkan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'ndan görevi devraldı.
Yeni Türk Tarih Kurumu (TTK)' nun Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci görevini, eski Başkan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'ndan devraldı.Tarih Kurumu binasında gerçekleştirilen devir teslim sırasında konuşan Birinci, Tarih Kurumu başkanlığı yapmaktan onur duyacağını; ancak mesuliyetinin de ağır olduğunu söyledi. Görevi, tüm meslektaşları adına kabul ettiğine dikkat çeken Birinci, görev yapacağı süre içerisinde Halaçoğlu'ndan gerektiği durumlarda yardım isteyeceğini belirtti. Tarih Kurumu'nun, kurulduğu tarihten bu yana 11 başkan değiştirdiğini ve Halaçoğlu'nun 15 yıllık görevi ile en uzun süre başkanlık eden ikinci kişi olduğunu vurgulayan Birinci; "Bu bir nöbettir. Makamlar daimdir, kişiler geçicidir." dedi.

Halaçoğlu da görevi boyunca bilim dışına çıkmadığını ifade etti. Tarihin hiçbir olaydan ayrı düşünülemeyeceğini kaydeden Halaçoğlu, bu sebeple, görevinin dönem dönem siyasî bir noktaya geldiğine dikkat çekti. Halaçoğlu, görevden alınma sebebinin Ermenilerle kurulan diyalog olduğu iddialarına ilişkin olarak da, "Ben her zaman Ermenilerle diyalog kurulmasını savunan biri oldum. Görevden alınmamın bunlarla ilgisi yok." açıklamasını yaptı.

Yeni Başkan Birinci, göreve atandıktan sonra gazetelerin kendi fotoğrafı yerine yazar Beşir Ayvazoğlu'nun fotoğrafını bastıklarını söyledi. Esprili bir üslupla konuşan Birinci, "Kadim dostum Beşir Ayvazoğlu'nun resmini basıyorsunuz. Artık doğru resim basarsınız." dedi. Birinci'ye gülerek nasıl poz vermesi gerektiği yönünde tüyolar veren Halaçoğlu, "Bazı gazeteler bilinçli olarak benim kızgın yüz ifadesiyle çekilmiş resmimi basıyorlar. Siz gülerek poz verin." dedi.

Zaman 05.08.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.