TYB İSTANBUL KONGRESİ YAPILDI

TYB İSTANBUL KONGRESİ YAPILDI

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin kongresi 2 Şubat Cumartesi günü TYB İstanbul şubesi olarak kullanılan Kızlarağası Medresesinde yapıldı....

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin kongresi 2 Şubat Cumartesi günü TYB İstanbul şubesi olarak kullanılan Kızlarağası Medresesinde yapıldı.
Saat 15.00'te başlayan kongreye, delegelerin yanı sıra TYB Genel Merkez yönetimi, yazarlar, sanatçılar, ilim, kültür ve siyaset adamları katıldı.
Kongre Divan Başkanlığı'na Ahmet Fidan seçildi.
TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç ve Gaziosmanpaşa Kaymakamı Ferhat Çağlar birer konuşma yaptı.
Mehmet Doğan Yazarlar Birliğinin 30. yıla ulaştığını, İstiklal Marşının kabul edildiği 12 Mart tarihinin TBMM kararıyla Milli gün ilan edilmesinin TYB'nin gayretleriyle sağlandığını, 2008'in Yahya Kemal yılı ilan edilmesinin de arkasında TYB'nin emeklerinin bulunduğunu ifade etti.
Genel Başkan Hicabi Kırlangıç İstanbul şubesinin her kültürel etkinliğinin kendilerini sevindirdiğini, Mimar Sinan'a ait bir mekanda çalışmanın herkese nasip olmadığını vurgulayıp seçilecek ekibe başarılar dilediğini ifade etti.
Gaziosmanpaşa Kaymakamı Ferhat Çağlar ise yazarlarla birlikte olmaktan kıvanç duyduğunu, kültür ve sanat adamlarıyla insanımızı buluşturmanın yarınlara yapılacak en iyi yatırım olduğunu söyledi.
Dilek ve temenniler bölümünde Yayıncı Mahmut Balcı TYB İstanbul şubesinin yeni dönemde çalışmalarına hız vereceğine inandığını, İstanbul'da muazzam bir kültürel potansiyel bulunduğunu ifade etti.
Kongrede yapılan seçimle İstanbul Başkanlığına aynı zamanda TYB Genel Başkan Yardımcılığı görevini ifa eden A. Ali Ural tekrar seçildi.
Yönetim kuruluna Metin Karabaşoğlu, Asım Gültekin, İsmail Fatih Ceylan, İrfan Çalışan, Cafer Vayni ve Hüseyin Emiroğlu; Haysiyet Divanına ise Ahmet Taşgetiren, Mustafa Özel, Mustafa Miyasoğlu seçildi.

Ahmet Mercan, Nureddin Durman, Özcan Ünlü, Mahmut Balcı, Mahmut Bıyıklı, Bünyamin Yılmaz, Yusuf Gedikli, Mehmet Akif Ak, Abdurrahman Şen, Hüsnü Kılıç, Ali Osman Özcan, Cafer Uzunkaya ve Süleyman Doğan diğer birimlere seçilen isimler oldular.

Seçim sonuçları belirlendikten sonra tekrar seçilen Başkan A. Ali Ural "Artık restore ile Medresenin hizmete hazır hale geldiğini, teknik sorunların çözüldüğünü, yeni dönemde çok çalışkan, İstanbul'un ve Türkiye'nin sosyal, kültürel ve sanat hayatına yön verecek bir İstanbul şubesi ortaya koymaya kararlı olduklarını, Türkiye Yazarlar Birliği'nin hiçbir kültür adamına, yazarımıza sanatçımıza mesafeli yaklaşmadığını söyleyip katkıda bulunmak isteyen tüm kültür adamlarını TYB'ye davet ettiklerini ifade etti.

Şair Nurullah Genç ve İrfan Çalışan'ın konuşmaları ile kongre sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.