TYB Konya Şubesi Bursa'da program gerçekleştirdi

TYB Konya Şubesi Bursa'da program gerçekleştirdi

TYB Konya Şubesi üyeleri, 'Konya'dan Bursa'ya; Selçuklu'dan Osmanlı'ya' isimli program çerçevesinde Bursa'daydı. TYB Bursa Şubesi'nin davetlisi olarak Bursa'ya...

A+A-

TYB Konya Şubesi üyeleri, 'Konya'dan Bursa'ya; Selçuklu'dan Osmanlı'ya' isimli program çerçevesinde Bursa'daydı. TYB Bursa Şubesi'nin davetlisi olarak Bursa'ya giden Konyalı heyet, 'Yazılacak Çok Şeyimiz Var' programı kapsamında da 2 gün boyunca Bursa'nın tarihi ve doğal güzelliklerine ziyaretler gerçekleştirdi. Bursa'da Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Mehmet Fatih Birgül tarafından karşılanan ve misafir edilen heyet, hem Konya'nın tanıtımını yaptı hem de Osmanlı Başkenti Bursa hakkında bilgiler edindi.

'KONYA'DAN BURSA'YA' KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Konya'nın ve Bursa'nın iki önemli medeniyetin ev sahipleri olduğunu belirterek, "Selçuklu'yu anlamadan Osmanlı'ya giriş yapmak çok doğru olmaz. Selçuklu gibi çok önemli bir medeniyetin kalbinden Osmanlı gibi cihana hükmetmiş bir imparatorluğun kalbine olan yolculuğumuzun, hepimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim başlattığımız bu uygulamanın iki şehrimize de örnek olması arzusundayız. Bursa ve Konya arasında kurulacak dostane ilişkiler her iki şehrimiz için de büyük önem taşıyor" dedi. Bursa Şube Başkanı Mehmet Fatih Birgül de, Mevlana'nın beldesinden gelen misafirleri Bursa'da ağırlıyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "Konyalı dostlarımızın bizleri ziyaretleri gerçekten çok değerli. Tarihi bağlarla birbirine bağlı olan iki şehrimiz arasında atılacak adımlara bu girişimlerimizin katkıda bulunacağını umuyoruz" diye konuştu.

SELÇUKLU MEDENİYETİ VE KONYA ANLATILDI

Bursa ziyareti kapsamında TYB Konya Şubesi tarafından hazırlanan program TYB Bursa Şubesi Seyyid Usul Kültür Merkezi'nde icra edildi. İbrahim Dıvarcı, Ahmet Kuş ve Feyzi Şimşek tarafından hazırlanan 'Anadolu Selçuklu Eserleri' slayt gösterisine Bursa İl Özel İdaresi eski Genel Sekreteri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı KKTC Müşaviri hemşerimiz Ali Altuntaş, Prof. Dr. Mustafa Kara, TYB Bursa Şubesi yönetimi ve Bursalılar yoğun ilgi gösterdi. Programı icra eden TYB Konya Şubesi Üyesi İbrahim Dıvarcı, eski uygarlıkları tanımanın en iyi yolunun onların geride bıraktıkları eserlerden geçtiğini belirterek, Selçuklu İmparatorluğu'nun mütevazı bir imparatorluk olduğunu söyledi. 'Anadolu Selçuklu Eserleri'nden seçtiği slâytlar hakkında tek tek bilgi veren Dıvarcı, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çok önemli hizmetler gördüklerini, fakat şimdi o yüce sultanların her birinin mazi olduğunu söyledi. Dıvarcı, "Onlar bu eserleri geride bırakarak, çok önemli fetihler gerçekleştirerek sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirdiler; şimdi sıra bizde" dedi. Programın sonunda TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlubazı yayınları Konyalı şair yazar ve gazeteciler adına Prof.Dr. Mustafa Kara'ya hediye etti.Mustafa Kara; Konyalı yazarların Bursa'da çok önemli bir program icra ettiklerini belirterek, "Şimdi görev Bursalı yazarlarındır. En kısa zamanda bizler de Konya'da bu ilişkilerin devamına katkıda bulunacak bir program tertip etmeliyiz" diye konuştu.

BURSA YAZARLARI BÜYÜLEDİ

Mehmet Fatih Birgül'ün rehberliğinde Bursa'daki tarihi çarşıları, medreseleri, padişah mezarlarını ve tarihi mekânları tek tek ziyaret eden Konyalı yazarlar, bu şehirde tarihe verilen öneme hayran kaldılar. Tarihi mekânlarda sık sık fotoğraf çekinen yazarlara şehir ve eserleri hakkında bilgiler verildi. Gezi esnasında konuşan Ahmet Köseoğlu, şehirleri imar edenlerin tarihi sorumluluklarına değinerek, kentsel dönüşüm adı altında tarihe miras bırakılması gereken ve ait olduğu döneme has kültür ve tabiat varlıklarının heba edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Bunun en güzel örneklerini Bursa'da görmüş olmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Köseoğlu, "Bursa'yı her ziyaretimde Osmanlı'ya olan imanım tazeleniyor" dedi.

İki günlük yoğun programın ardından Konyalı heyet, Bursalı yazarları en kısa zamanda Konya'da görmek istediklerini belirterek Bursa'dan ayrıldılar.

TYB Konya Şubesinin Bursa Gezisine Katılan Kişilerin İsim Listesi

Ahmet Köseoğlu

TYB Konya Şb.Bşk

Adem Alemdar

Memleket gazt.Sahibi

Mustafa Arslan

Merhabagazt.Sahibi

Mustafa Deveci

İstiklal Marşı Der.Y.k.ü

Hasan Arslan

Yazar -Ögretmen

Bekir Şahin

Bölge Yazma Eser.Küt.Müdürü

H.Hilal Seyhan

K.Yazarı Koyunoğlu Müzesi

Hüzeyme Koçak

Yazar -Hikayeci

İbrahim Dıvarcı

K.Yazarı Fotograf San.

Ahmet Kuş

K.Yazarı Fotograf San.

İsmail Detseli

K.Yazarı TYB Üyesi

Osman Bozdemir

ÖğretmenTYB Üyesi

Melahat Ürkmez

K.Yazarı-Yazar

Dr.Muammer Ulutürk

Fot. Sanatçısı K.yazarı

M. Ali Köseoğlu

Sair-Gazeteci

Vural Kaya

Sair-Çocuk Edebiyatı

Doç. Dr Mustafa Demirci

Öğretim Üyesi

Mustafa Durdu

K.Yazarı - Öğretmen

Dr. Mustafa Güçlü

Aydınlar Ocağı Başkanı

Naci Bakırcı

Mevlana Müzesi Müdürü

Saffet Yurtsever

Öğretmen-Sinemacı

Yusuf Yurtsever

Kameraman

Zeki Oğuz

Fot.Sanatçısı-Öykücü

Fatma Ünver

K.Yazarı TYB Üyesi

A.Fuat Baysal

S.Ü. Öğretim Görevlisi

Prof. Dr.Mikail Bayram

S.Ü E.Öğretim Üyesi

S.Sedat Ersöz

K.Yazarı - TYB Üyesi

Sami Şahin

Gazeteci

Burak Bakırcı

Ögrenci

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.