TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından “Yazarlarımız Müzeleri Geziyor ve Yazıyor” başlığı altında daha önce kamuoyu ile paylaşılan...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından “Yazarlarımız Müzeleri Geziyor ve Yazıyor” başlığı altında daha önce kamuoyu ile paylaşılan etkinlik takviminde belirtilen müze gezi programı düzenlendi. Etkinliğe, Konya’daki yazarlar ve Türkiye Yazarlar Birliği çalışmalarını takip eden misafirler ilgi gösterdi.

   Programın ilk durağı Karatay Çini Eserler Müzesi idi. Burada katılımcılara Etnografya Müzesi uzmanlarından Ali AKYILDIZ çeşitli bilgiler verdi. Akyıldız, müzenin aslında Selçuklular döneminde Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış medrese yani bir anlamda üniversite olduğunu söyledi. Müzenin bölümlerini tek tek gezen katılımcıların sorularını da cevaplayan Akyıldız, İslam sanatının resim anlayışına çok sıcak bakmadığını, resmin bazı örnekler dışında genellikle dini mimarilerde kullanılmadığını söyledi. Kubadabad Sarayı’ndan elde edilen kalıntılarda yer alan sanat eserleri hakkında bilgi verdi.

TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

   Programın ikinci durağı İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi idi. Tarihi yapı hakkında bilgi veren Ali AKYILDIZ, bu yapının 1265 yılında, hadis ilmi öğretilmek amacıyla yapılmış bir medrese olduğunu, taç kapı bölümünde Yasin ve Fetih Sȗrelerinin yazdığını söyledi. Daha sonra müzenin içi gezildi. İçeride Selçuklu döneminden kalan eserler hakkında bilgi verildi. AKYILDIZ, 13. yüzyılda medresenin ortasındaki havuza künklerle su getirildiğinden bahsederek Türklerde şehirciliğin ne kadar gelişmiş olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca Selçuklu kabartma resimlerin olduğu bir kalıntının arkasındaki Bizans izlerini göstererek Selçukluların kendilerinden önceki sanat eserlerine de saygı duyduğunu, kendinden öncekini yok etmek yerine, kültürünü ve üslubunu ekleyerek yeniden kullanmayı tercih ettiğini söyledi. Müzede kanatlı melek kabartmaları, çift başlı kartal kabartması, hayat ağacı ve ejderha kabartmaları katılımcıların oldukça ilgisini çekti. Bu müze gezisinin tamamlanmasının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi üyesi olan Eğitimci-Yazar Hasan BAYRAKTAR, Ali AKYILDIZ’a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederken, Karatay ve İnce Minare medresesi hakkında bilgiler içeren çocuklara dönük yazdığı romanlarını hediye etti

TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

   Katılımcılar, Konya Arkeoloji Müzesi ve Mevlana Müzesi’ni gezerek programı tamamladılar. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Acıyan, TYB Konya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten adına “TYB Konya Şubesi olarak Konya’mızdaki müzeleri ve müze ziyaretini gündeme getirmek istediklerini, müzelerin halkımızda özellikle gençlerimizde aidiyet duygusunu geliştirmede ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştıklarını, kültürümüzün köklerini unutmamamız gerekli olduğunu vurgulamak istediklerini belirttikten sonra katılımcılara ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.”

TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

TYB Konya Şubesi Yazarları ve Üyeleri Müzeleri Gezdi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.