TYB Konya Şubesi'nde bu hafta Muhammed Kudsi Bozkiri (Memiş Efendi) Konuşuldu.

TYB Konya Şubesi'nde bu hafta Muhammed Kudsi Bozkiri (Memiş Efendi) Konuşuldu.

TYB Konya Şubesi'nde bu hafta Muhammed Kudsi Bozkiri (Memiş Efendi) Konuşuldu. Memiş Efendi'nin torunlarından Ziya Kuz, Memiş Efendi'nin hayatı, manevi silsilesi,...

A+A-

TYB Konya Şubesi'nde bu hafta Muhammed Kudsi Bozkiri (Memiş Efendi) Konuşuldu. Memiş Efendi'nin torunlarından Ziya Kuz, Memiş Efendi'nin hayatı, manevi silsilesi, ilmi hayatı ve Konya irfanına katkıları hakkında bilgi verdi.

18. yüzyılın sonlarına doğru dünyaya gelmiş olan Memiş Efendi'nin Mevlâna Halid-i Bağdadi'yi görmek için Şam'a gittiğini, Osmanlı ülkesinin pek çok bölgesini dolaşarak kendisini geliştirdiğini, elliyi aşkın talebe ve halifeye rehberlik ettiğini, onun soyundan gelen pek çok değerli şahsiyetin Konya siyasetine, basınına ve eğitimine hizmetlerini örneklerle açıkladı.

Muhamed Kudsi Bozkiri hakkında yapılan çalışmaları de anan konuşmacı, aileye ilişkin bilgi ve belgelerin araştırmacılara iletilmesi gerektiğine değindi. Zeynelabidin Efendi'den, siyasi ve ilmi çalışmalarından da söz eden Ziya Kuz, bu insanlar hakkında bazı çevrelerce dile getirilen cumhuriyet ve demokrasi düşmanlığı suçlamalarının çok yersiz ve yanlış olduğunu vurguladı.

Islah-ı Medaris projesi hakkında da bilgi veren konuşmacı, Ali Osman Koçkuzu hocanın hazırladığı Abdullah Fevzi hocaefendiye ait Bir Müderrisin Çanakkale Hâtıraları ve bir Müderrisin Sürgün Yılları adlı eserlerinin dikkatle okunması gerektiğini ifade etti.

Konuşma sonunda katılımcılara Muhammet Kudsi El-Bozkiri'yi anlatan kitap hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.