TYB Konya Şubesi'nde Küreselleşme ve Kimlik konusunu anlatıldı

TYB Konya Şubesi'nde Küreselleşme ve Kimlik konusunu anlatıldı

S.Ü. İ.İ.B.F. Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat ÇEMREK TYB Konya Şubesi'nde Küreselleşme ve Kimlik konusunu anlattı. İnsanın...

A+A-

S.Ü. İ.İ.B.F. Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat ÇEMREK TYB Konya Şubesi'nde
Küreselleşme ve Kimlik konusunu anlattı.

İnsanın aslında kendisinin varlık olarak bir kriz hali olduğunu belirten Doç. Dr. Çemrek, tarih boyunca göçler ile yatay; sosyal sınıflar/tabakalar ile de dikey anlamda hareketli olan insanın bu küresel vasfının, modernitenin hazırlayıcılarından Coğrafî Keşifler ile taçlandığını, öte yandan, modernitenin bir "durum" belirttiği kadar insanlık tarihinde sekülerleşme/dünyevileşme gibi benzersiz bir kırılma noktasının da ortaya koyduğunu belirtti.

Dinden kopuk bir kimlik inşasının modernite ile mümkün olurken küreselleşmenin de bir bakıma "modernitenin küreselleşmesi" olarak karşımıza çıktığını, her ne kadar ilk başlarda modernleşme Batı ile özdeşleştirilse de, tarihin garip bir cilvesi olarak, farklı modernite okumaları ve pratikleri artan bir biçimde mümkün olduğunu, bütün bunların kimlik olgusunu modern insan için gündemde tazeliğini her dem koruyan bir tartışma ve kimlik krizini de ironik olduğu kadar kronik bir sancıya dönüştüğünün altını çizdi.
Konya eski Milletvekili Hüseyin Arı, Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği program sonunda Doç. Dr. Murat Çemrek'e günün anısına plaket takdim edildi.
TYB Programlı etkinlikleri gelecek hafta TYB Konya bahçesinde 16 Mayıs Cumartesi saat 16:00'da Doç. Dr. Ahmet Çaycı'nın "Selçuklular'da hakimiyet Sembol ilişkisi" adlı konuşmasıyla devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.