TYB KONYA ŞUBESİNDE KUTLU DOĞUM MÜNASEBETİYLE HZ.PEYGAMBER (AS) KONUŞULDU

TYB KONYA ŞUBESİNDE KUTLU DOĞUM MÜNASEBETİYLE HZ.PEYGAMBER (AS) KONUŞULDU

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2010 yılı kültürel etkinliklerinin altıncısı geçtiğimiz Cumartesi günü saat 14,00'de Türkiye Yazarlar Birliği...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2010 yılı kültürel etkinliklerinin altıncısı geçtiğimiz Cumartesi günü saat 14,00'de Türkiye Yazarlar Birliği Konya Evi bahçesinde gerçekleştirildi.

"Kuran'ın Penceresinden Hz. Muhammed" adlı programa konuşmacı olarak katılan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fethi Ahmet POLAT; Kur'an Hz. Peygamberin nasıl sevileceğini gösteriyor dedi.

Doç. Dr. POLAT Kuran bütün insanlar için bir yol gösterici ve rehberdir. Her ayeti bütüncül bir gözle okumak gerekir, din anlatılacaksa Kur'an mutlaka merkeze alınmalıdır, dolayısıyla Kur'anı mutlaka anlayarak okumamız gerekir, Kur'an da Hz. Peygamberi anlatmaya geçilmeden önce, daha önceki Peygamberlerden örnekler verilmiştir. Mesela Hz.Yusuf (as.)kıssasında aslında Yusuf'un güzel olduğundan bahsedilmesinden ziyade, burada Hz. Yusuf'un masumiyetinin ön planda olduğunu Hz. Yusuf'u Züleyha'nın gözünde büyük yapan meziyetin de Hz.Yusuf'un ahlaki erdemidir. Hz.Yusuf'un görünüşü de güzel olabilir belki ama ön planda olan ve bizlerin dikkate alması gereken hususun Hz. Yusuf'un masumiyetidir. Kur'an'ı bu şekilde tedebbür ederek okumak gerekir demiştir.

Doç. Dr. POLAT Peygamber efendimizi çok sevdiğimiz için Kur'an'da anlatılmayan vasıflarla onu anmak ona en büyük haksızlık olur. Hz. Peygamber'i bir Süpermen gibi değil Kurandaki vasıfları ile tanımamız ve tanıtmamız gerekir, Hıristiyanlıkta tarih İsa'sı ile iman esası şeklinde kavramlar bulunduğunu ve bizim de Peygamberimizi aşkınlaştırmak yerine içkinleştirmemiz gerektiğini ifade etmiştir.

Doç. Dr. Fethi Ahmet POLAT "Kur'an da ısrarla neden peygamberlerin (elçilerin) beşer olduğu ve melek olmadığı vurgulanmıştır" gibi bir sorunun cevabı olarak; Peygamberliğin Vehbi olduğunu Allah'ın verdiği bir lütuf ve Allah'ın bir seçimi olduğudur.Peygamberlerin tanrılaştırılmaması için Allah elçilerini melek değil de beşer olarak göndermiştir.Ayrıca bu soruların cevabını en güzel bir şekilde En'am Suresinde bulabiliriz, demiştir.

Peygamberler arasında vasıf bakımından ayırım yapmak Kur'an ruhuna uygun değildir, Peygamberin tali unsurlarını (mekan ve şemail gibi) Peygamberliğinin önüne çıkartırsak yanlış yapmış oluruz diyen Fethi Ahmet POLAT konuşmasında ayrıca son zamanlarda medyada yer alan İlahiyatçılar çok güzel konuşuyorlar ama yaşantılarında bu durum görülmüyor. İlim ile amelin birbirinden ayrılmaması gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. Fethi Ahmet POLAT'ın ilgi ile takip edilen "Kuran'ın Penceresinden Hz. Muhammed" konulu konuşmasında Hz. Peygamberi anlamada anlatma dasorumluluk ilim adamlarımıza düşmektedir dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.