TYB Konya Şubesinde "Ürdün'de Osmanlı Mimarîsi" Konuşuldu

TYB Konya Şubesinde "Ürdün'de Osmanlı Mimarîsi" Konuşuldu

"Osmanlı, Ürdün'de de Kalelerle Hac Yolunu Güvenlik Altına Almıştır" dedi. ÜRDÜN'DE OSMANLI MİMARİSİ TYB Konya Şubesinin...

A+A-

"Osmanlı, Ürdün'de de Kalelerle Hac Yolunu Güvenlik Altına Almıştır" dedi.

ÜRDÜN'DE OSMANLI MİMARİSİ

TYB Konya Şubesinin Bahar dönemi etkinlikleri devam ediyor.

TYB Konya Şubesi'nin bu yılki 20.programında Doç.Dr. Ahmet Çaycı'nın; Ürdün'deki Osmanlı dönemini konu alan bu araştırması, bu güne kadar ihmal edilmiş olan bir sahaya ışık tutmaktadır.

Osmanlı'nın Şam ve Kudüs eyaletleriyle ilgili çok sayıdaki çalışması bulunduğunu söyleyen Çaycı; Bu coğrafyanın bir parçası olan Ürdün bölgesinin hep kıyıda köşede kaldığını,bu durumun bölgenin bir çok bakımdan fazla gelişememesi anlamına geldiğini söyledi.

Doç.Dr. Ahmet Çaycı, slayt eşliğinde yaptığı sunumda; "Osmanlı devleti her ne kadar idarî anlamda yüzyıllardır buralarda bulunmasına karşın, XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, yani Tanzimat sonrası şekillenen yönetim anlayışıyla birlikte varlığını hissettirmeye başlamıştır. Bu gelişmeye bağlı olarak, adı geçen bölgelere devleti temsil eden hükümet binaları, medreseler, hastaneler, belediye binaları, postane türündeki hizmet birimleri inşa edilmiştir. İmar faaliyetlerinde II. Abdülhamid'in devleti yeniden inşa etme teşebbüsünün payı büyük olmuştur." dedi.

Bu çalışmada Aclûn, Akabe, Ceraş, İrbid, Kerek, Kufrance, Ma'ân, Salt gibi Ürdün'deki belli başlı şehirler, alfabetik bir sıraya göre ele alınmış ve buralardaki Osmanlı eserleri ayrıntılı bir biçimde tetkik edilmiştir.

Osmanlılar zamanındaki hac güzergâhının önemli bölümünü Ürdün'ün oluşturduğunu,bu yolun Ürdün bölümünde on adet kale yapısının yer almasının da bunun göstergesi olduğunu söyleyen Çaycı; "Kalelerin hemen hepsi Osmanlılar tarafından inşa edildiği hâliyle hâlen ayaktadırlar. Bu durum da, Osmanlı merkezî yönetiminin hac olayına gösterdiği hassasiyetin sadece mimari örneğini teşkil etmektedir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.