TYB KONYA ŞUBESİ’NDEN  “ŞEHRE SÖZÜMÜZ VAR- 2020 ETKİNLİKLERİ KİTABI”

TYB KONYA ŞUBESİ’NDEN “ŞEHRE SÖZÜMÜZ VAR- 2020 ETKİNLİKLERİ KİTABI”

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2020 Yılında gerçekleştirdiği programları kitap haline getirdi. Yayın Yönetmenliğini TYB Konya Şube Başkanı...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2020 Yılında gerçekleştirdiği programları kitap haline getirdi.

Yayın Yönetmenliğini TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun, Editörlüğünü TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Yurtsever’in ve tasarımını TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aka’nın yaptığı ve Konya Karatay Belediyesinin katkılarıyla Çimke Yayınlarında basımı gerçekleştirilen “Şehre Sözümüz Var-2020 Etkinlikleri Kitabı” tek cilt halinde, büyük boy, 968 sahifeden oluşuyor.

Kitabın girişinde Editör Saffet Yurtsever, “Bu kitap; kültür, sanat, edebiyat, sinema, din, felsefe, tarih, mûsikî, mâzi, âti, millî, yerli, vefa… gibi evrensel kavramların mozaiğinden oluşan birbirinden farklı konularda,  söyleyecek sözü olan birbirinden kıymetli konuşmacıların Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi vesilesiyle 2020’de yaptıkları programların, “söz uçarsa yazı kalsın” diye, gelecek nesillere kayıt düşüldüğünün bir vesikasıdır…” diyor.

2020 Yılı kültürel etkinlikler takvimi çerçevesince gerçekleştirilen 36 programın sırasıyla çözümlenerek yazılı, fotoğraflı, belgeli şekilde kitap haline getirilmiş ve basımı gerçekleştirilmiştir.

Kitabın önsöz kısmında ise Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi başkanı Ahmet Köseoğlu, “Toplumun bilinçli ya da bilinçsizce yapılan bir kısım çalışmalarla yüzeyselleştirilmeye, hafızasızlaştırılmaya zorlandığı çağımızda dünü olan bir şehrin yine dünü olan bir ülkenin evlatları olarak kaygısız kalmamamız gerekiyordu. Kadim medeniyetlerin beşiği durumundaki Konya’nın ve dahi ülkemizin zengin potansiyelini işlemek, gün yüzüne çıkarmak, geleceğe taşımak kaygılı münevverlerden oluşan Yazarlar Birliği’nin ve oluşturmaya çalıştığı sözün gücü platformunun en önemli görevlerinden biridir”. Programlarımızın kitaplaştırılmasına katkı sağlayan Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca’ya kültürel faaliyetlere verdiği destekler için teşekkürü bir borç bilirim…” diyor.

 Kitabın muhtevasında Mehmet Doğan’ın “Fotoğrafın Bütününe Bakabilmek”, Prof. Dr. Caner Arabacı’nın “Millî Mücadele’nin 100.Yılında Kuvâyı Millîye’nin İlk Kıvılcımı Konya”, Prof. Dr. Mustafa İsen’in “Türkiye’yi Kültürel Birikimi Üzerinden Düşünmek”, Ahmet Sorgun’un “40.Yılında 12 Eylül Darbesi ve Darbeler”, Prof. Dr. Nabi Avcı’nın “Enformatik Zır Cehalet”, Selma Argon ve Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın’ın “Mehmet Âkif Ersoy ve Mücadelesi” gibi programların yanında, Doç. Dr. Yağmur Bezirci’nin “Ekranlar ve Kaybolan Kültür”, Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın “Şehri Yaşa(t)mak”, Dr. Kamil Uğurlu’nun “Şehre Şehrengiz Yazmak”; Ramazan programları: Prof. Dr. Mikail Bayram’ın “Selçuklu ve Osmanlı’da Ramazan”, Ali Işık’ın “Konya’da Ramazan Âdetleri”, Hüseyin Üzülmez’in “Konya’da Eski Bayramlar”, Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık’ın “Klasik Edebiyatımızda Ramazan”; yine edebiyat, şiir, felsefe, tarıih, sanat, Mûsîkî ve vefa üzerine Necati Mert’in “Vefatının 100.Yılında Ömer Seyfettin”, Doç. Dr. Selim Somuncu’nun “Tarih, Sosyoloji ve Roman Üçgeninde Kemal Tahir”, Işık Öğütçü ve Mehmet Narlı’nın “Vefatının 50.Yılında Orhan Kemal”, Prof. Dr. Kemal Karamanoğlu’nun “Vefatının 45.Yılında Arif Nihat Asya”, Dr. Gülsün Koçer’in “Vefatının 40.Yılında Selçuk Es’in Konya’sı”, Necip Evlice ve Atıf Bedir’in “Vefatının 1.Yılında “Nuri Pakdil”, Anadolu Mektebi öğrencilerinden “Sezai Karakoç Bize Ne Söylüyor?”, M.Ali Sevimli’nin “Multidisipliner Sanat Sinema”, Yönetmen Fatih Sezgin’in “Konya’da Film Çekmek ve İhtiyarlar Taburu”, Prof. Dr. Fatih Özkafa’nın “Hattat Şeyh Hamdullah”, Prof. Dr. Mehmet Gönül’ün “Mûsikîde Dâhi Dokunuşlar”, Prof. Dr. H.Hüseyin Bircan’ın “İslâm Felsefesinde İbn Sîn^”, Prof. Dr. Ekrem Demirli’nin “İbnü’l Arâbî’den Şiir Okumaları”, Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan’ın “İslâm Medeniyetinde Farâbî”, Dr. Zekeriye Şimşir’in “Selçuklu Minyatürleri Üzerinden Bir Medeniyet Okuması”, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın “Tarihî Şahsiyet Olarak Gazneli Mahmut”, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun “Hz. Mevlâna ve Düşünce Dünyamız”, Yunus Nadir Eraslan-Handan Acar Yıldız-Necip Tosun’un “Öykümüzün Öyküsü”, Dr. A.Ferhat Özkan’ın “19.Yüzyıl Türk Romanında Duyguların Sekülerleşmesi”, Doç. Dr. İsmail Bilgili’nin “Sadreddin Konevî’nin Kırk Hadis Şerhinde Fıkıh” ve “Geleneksel 10. Mevlâna Şiir Şöleni” programları ile arşivlik bir yayın olarak kayıt altına alınmıştır.

TYB KONYA ŞUBESİ’NDEN  “ŞEHRE SÖZÜMÜZ VAR- 2020 ETKİNLİKLERİ KİTABI”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.