TYB KONYA'DA İKİ ETKİNLİK BİRDEN

TYB KONYA'DA İKİ ETKİNLİK BİRDEN

TYB KONYA'DA İKİ ETKİNLİK BİRDEN TYB Konya Şubesinde geçtiğimiz Cumartesi günü iki etkinlik birden yapıldı. TYB Konya Şubesinin tertip ettiği...

A+A-

TYB KONYA'DA İKİ ETKİNLİK BİRDEN

TYB Konya Şubesinde geçtiğimiz Cumartesi günü iki etkinlik birden yapıldı.

TYB Konya Şubesinin tertip ettiği ve iki ayrı etkinlikten oluşan programa çok sayıda şair, gazeteci, yazar ve akademisyen katıldı.

Programın ilk etkinliği olan "Zeki Oğuz ve Hüzeyme Yeşim Koçak'ın Hikâyeciliği Üzerine Düşünceler" adlı konferansta konuşan Şair ve Yazar Vural Kaya, her iki öykücünün özellikle Konya kültürüne katkılarının büyük olduğunu belirtti.

Zeki Oğuz, 1951 doğumlu ve 101. sayısına ulaşmış Çalı Kültür Sanat Edebiyat dergisinin editörlüğünü yürütmektedir. Gezi yazıları, fotoğraf sanatçılığı ve şiir üzerine de eserler veren Zeki Oğuz'un özellikle Anadolu folklorundaki yeri üzerine gerçekleştirilen konuşmada Vural Kaya, Zeki Oğuz'un Anadolu öykücülüğünün önemli bir temsilcisi olduğun belirtti. Dil, anlatım ve tahkiye özelliklerinin farklı bir yerde olduğunu belirten Kaya aynı şekilde Hüzeyme Yeşim Koçak'ın da başarılarla dolu öykücülük serüvenini irdeledi.

Hüzeyme Yeşim Koçak 1958 Kütahya doğumlu. Ömer Seyfettin Hikâye Ödülü, Beyan Yayınları Roman Ödülü ve İlesam-Akçağ'ın açtığı roman yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. İki öykücümüzün de yaşarken anılması, eserleri hakkında düşünce ve görüşlerin şimdiden edebiyat dünyasında yer bulması konusunda da konuşan Vural Kaya TYB Konya Şubesine de bu anlamlı programdan dolayı teşekkür etti.

ÇALI YENİDEN OKUYUCULARINA KAVUŞTU.

Şair ve Yazar Vural Kaya'nın konuşmasından hemen sonra "Hoş Geldin Çalı" programına geçildi.

TYB Konya Evi Bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğin ikinci programı şiir ve saz dinletisi ile başladı. Zeki Oğuz'un Çalı dergisinin 101. sayısı yeniden okuyucuları ile buluştu.

Program sunucusu Mustafa Karaçelebi yaptığı kısa açıklamada "Çalı Kültür Sanat Edebiyat Dergisi yayın hayatına Şubat 1997 yılında başladı. 100. sayıda Mart 2008'de yayın hayatını noktaladı. Geçen süre içerisinde edebiyat dünyasında Çalıya olan ihtiyaç sık sık dile getirildi. Böylece Ekim 2011'den itibaren 101. sayısı ile yola devam, dedi."

Programın akışı içerisinde ilk olarak bağlama ustası Bülent Sirkeci sahneye geldi. Birbirinden güzel ezgilerle devam eden programda, Gazeteci Yazar Seyit Küçükbezirci, Çalı ile ilgili birkaç anekdot paylaştı.

Ardından Şair Ömer Faruk Hatipoğlu'na yer verildi. Daha sonra misafir Ülkü Demircanlı, Zeki Oğuz'un kitabından iki şiir paylaştı. Ardından hem söyleşi hem de bağlama çalmak üzere Eşref Ural davet edildi. Eşref Ural'ın güzel ezgilerinin ardından Şair Ercan Değirmenci, Turgay Değirmenci, Ahmet Arslan, İsmail Detseli şiirlerini okumak için sahneye davet edildi.

Programın sonunda programın sunuculuğunu yapan Mustafa Karaçelebi, bağlaması ile birkaç türkü okudu ve program sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.