TYB KONYA'NIN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. MUHİTTİN TUŞ OLDU

TYB KONYA'NIN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. MUHİTTİN TUŞ OLDU

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin düzenlediği Güz Dönemi Kültür Etkinlikleri, 24 Aralık Cumartesi günü yapılan konferansla son buldu. Selçuk...

A+A-
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin düzenlediği Güz Dönemi Kültür Etkinlikleri, 24 Aralık Cumartesi günü yapılan konferansla son buldu. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tuş'un konuk olduğu programın konusu ise "Sömürü ve Sömürgecilik: Çağdaş Yaklaşımlar" oldu. İl Halk Kütüphanesi Konferans salonunda saat 14'te başlayan programa: Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, akademisyenler, öğrenciler ve kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Sözlerine sömürgeciliğin tanımını yaparak başlayan Tuş, sömürüyü en yalın haliyle bir kişiden diğerine değer transferi olarak tanımladı. İnsanlık tarihinin sömürgecilik tarihi olarak betimlenebileceğini, elimize aldığımız herhangi bir tarih kitabının muhakkak bir sömürüyü anlattığını kaydetti. Batılı kaynakların kısmen sömürgecilik konusuna değindiğini belirten Tuş, batının sömürgeyi 1492 yılında Christoph Colomb'un Amerika'yı keşfinden 2. Dünya Savaşının sonlarına kadar olan dönemi Sömürgecilik Dönemi olarak tanımladıklarını, 2. Dünya savaşının ardından çoğu devletin bağımsızlıklarına kavuşmasıyla birlikte sömürgecilik döneminin de son bulduğunu kaydettiklerini belirtti.

Dünyaca Ünlü İktisatçılarında şimdiye kadar sömürgecilik konusu ile ilgilenmediklerini, bunun nedenini ise bu iktisatçıların görev yaptıkları şirketlerin birer sömürge şirketi olduklarını, bundan dolayı bu konuya uzak kaldıklarını anlattı. Günümüzde paranın sömürüde kullanılan en büyük araçlardan biri olduğunu belirten Tuş, günümüzdeki sömürgecilik modellerini ise; Eski Yunan Modeli, Roma Modeli, Orta Asya Modeli, İspanyol modeli ve İngiliz Modeli olarak sınıflandırdı. Şu anda dünyada yapılan sömürünün ise ticaret kılıfıyla icra edildiğini, Söylem olarak da globalleşme, küreselleşme şeklinde adlandırdıklarını sözlerine ekledi. Konferans soru cevap kısmı ve hediye takdimi ile sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.