TYB Sakarya'da Yeni Başkan Fahri Tuna

TYB Sakarya'da Yeni Başkan Fahri Tuna

2600'ü aşkın yazarın aynı çatı altında toplandığı ve 1978 yılından bu yana faaliyet gösteren, 'kamu yararına hizmet eden dernek' olma özelliği de...

A+A-

2600'ü aşkın yazarın aynı çatı altında toplandığı ve 1978 yılından bu yana faaliyet gösteren, 'kamu yararına hizmet eden dernek' olma özelliği de bulunan, ülkemizin en büyük yazar teşkilatı Türkiye Yazarlar Birliği'nin, 2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren TYB Sakarya Şubesinin 6. Olağan Kongresi, geçtiğimiz Cuma günü akşamı Adapazarı Sait Tanış Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

32 üyeden 17'sinin asaleten 5'inin de vekaleten katıldığı genel kurulda tek liste ile seçime gidildi. Yapılan seçim sunucunda, 2009'da şubeyi kuran ve ilk dönem başkanlığı (2009-2011) başkanlığı üstlenen biyografi ve portre yazarı Fahri Tuna, iki yıllığına yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Tek liste ile gidilen seçimde, Tuna'nın listesinde Dr. Mehmet Özdemir (akademisyen, SAU Türkçe öğretmenliği bölüm başkanı), Kadir Korkut (şair), Dr. M. Alper Cantimur (SAU'de tarih akademisyeni) ve M. Furkan Özren (roman yazarı) bulunuyor.

Oybirliği ile gerçekleşen seçim sonucunda söz alan yeni başkan Tuna, 'Dünyamızı kasıp kavuran büyük salgına rağmen son iki buçuk yılda 89 kültürel etkinlik gerçekleştiren son başkanımız Hasan Sağlam'ı ve yönetim kurulunu kutluyorum. Şubeyi kurduğum 1 Nisan 2009 tarihinden bu yana başkan olarak görev yapan Mehmet Özdemir, Rüstem Budak, Hasan Topçu ve Hasan Saglam'a ve yönetim kurullarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

On bir asır önce Türkistan şehrinden, Hoca Ahmet Yesevi'nin kutlu ocağından yola çıkıp Bosna Hersek'te Mostar sehrinde bulunan Sarı Saltuk Tekkesine kadar, çok büyük coğrafyaları bereketlendiren bu sahih ve duru Türkçeyi, yaşamak ve yasatmak yolunda, bir nevi bayrak yarışında bayrağı devraldığımızı düşünüyorum. Bu kutlu bayrağı, bir sonraki yönetime devredene kadar yönetim kurulu ve tüm üyelerimizi yılda en az bir etkinlik düzenlemeye davet ediyorum. Türk bayrağının gölgesinde ve Türkçenin zenginliğinde nice güzel ve faydalı kültürel etkinliller diliyorum' dedi.

TYB Sakarya'da Yeni Başkan Fahri Tuna

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.