TYB Üyesi Çalış Profesör Oldu

TYB Üyesi Çalış Profesör Oldu

Kadro yetersizliği gibi bahanelerle bugüne kadar unvanı geciktirilen Şaban Çalış, nihayet profesör oldu. YÖK Başkanı Danışmanı, Türkiye Yazarlar Birliği...

A+A-

Kadro yetersizliği gibi bahanelerle bugüne kadar unvanı geciktirilen Şaban Çalış, nihayet profesör oldu.
YÖK Başkanı Danışmanı, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Üyesi, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Şaban Çalış, profesör unvanını nihayet aldı. Geçtiğimiz seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan, Şubat 2008'de İhsan Dağı ile birlikte başlattığı, üniversitelerde özgürlük talep eden, bütün öğretim üyelerinin imzasına açık olan "Üniversitelere Özgürlük" adlı "akademisyenlere özel imza kampanya" ile tanınan Çalış, özellikle sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmalarla tanınıyordu.

HAKKI GECİKMELİ TESLİM EDİLDİ

Konya Sivil Toplum Kuruluşları İstişare ve İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Şaban Çalış'ın alanında uzman ve bugüne kadar çok önemli çalışmalara imza atmış bir isim olduğunu belirterek, "Profesörlük unvanı kadro yetersizliği gibi bir takım bahanelerle geciktirilmiştir. Şimdi ise hak ettiği unvan gecikmeli de olsa kendisine teslim edilmiştir. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. Prof. Dr. Çalış'ı, Selçuk Üniversitesi'ni dünya kamuoyuna açan bir isim olarak niteleyen Selvi, onun aynı zamanda toplum ile üniversite arasında da bir köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

BU UNVAN ONA YAKIŞTI

TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Çalış'ın profesör unvanını almak için uzun bir süre beklediğini belirterek, "Hakkı olanı nihayet teslim edilmiştir. Hem Selçuk Üniversitesi'ni, hem de Konya'yı pek çok platformda başarılı bir şekilde temsil eden Şaban Çalış'ın isminin önüne bu unvanın yakıştığını düşünüyorum. Bu unvan olmadan da birikimi ile topluma yeni ufuklar aşılayan ve aynı zamanda TYB'mizin de üyelerinden olan Çalış'a bundan sonraki yaşamında da hayırlı hizmetler diliyorum" dedi.

ŞABAN ÇALIŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Şaban H. Çalış, akademisyen. 1964 Çumra doğumlu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. MEB bursuyla gittiği İngiltere'de Reading ve Nottingham üniversitelerinden sırasıyla MA ve PhD derecelerini aldı. Konya Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı. Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü. 2008 itibarıyla YÖK Başkanı danışmanlığına atandı. Akademisyenliğin yanı sıra şiirden sinemaya kadar pek çok konuyla ilgilenen Çalış aynı zamanda, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi üyesi.

Memleket 05.09.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.