TYB VE TYB KONYA

TYB VE TYB KONYA

Türkiye Yazarlar Birliği 1978 yılında aralarında şu an TYB Şeref Başkanı sıfatını da taşıyan D.Mehmet Doğan'ın da bulunduğu Kurucular kurulu tarafından...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği 1978 yılında aralarında şu an TYB Şeref Başkanı sıfatını da taşıyan D.Mehmet Doğan'ın da bulunduğu Kurucular kurulu tarafından kurulmuş, Kurulduğu günden günümüze Türkiye'nin önde gelen kültür ve sanatla ilgilenen kişilerini kendi çatısı altında toplamıştır. 1991 yılından itibaren de ilgili bakanlar kurulu kararı ile "Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Dernek" statüsü edinmiştir. 1991 yılından itibaren de faaliyetlerini bu sıfat altında sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye Yazarlar Birliği'nin genel merkez Ankara dışında İstanbul ve Konya başta olmak üzere 8 şubesi bulunmaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 1994 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden günümüze kamu yararına faaliyet gösteren bir dernek statüsünde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. TYB Konya bünyesinde akademisyen, gazeteci, yazar, şair, öykücü, televizyon programcısı, güzel sanatlar ve musiki ile ilgilenen kültür, sanat ve edebiyat sanatçılarını barındırmakta, bu kültür ve sanat adamlarının buluşma, tanışma, kaynaşma ve ortak faaliyet gerçekleştirme imkanlarına ev sahipliği yapmakta, bu anlamda şehrin kültür nabzının attığı bir mekan olarak ön plana çıkmaktadır.

TYB Konya Şubesi kuruluşundan 2002 yılına kadar çeşitli aralıklarla programlar gerçekleştirmiş 2002 yılından itibaren de her yılın şubat ayı içerisinde ilan ettiği Kültürel Etkinlik Takvimi çerçevesinde Mart ayından başlayıp Ekim sonuna kadar her hafta sonu kültürel faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen bu faaliyetler "söz uçar yazı kalır" düsturuyla yazıya geçirilip kitaplaştırılmaktadır.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi son 5 yılda 150'nin üzerinde program, iki sempozyum, dört kitap yayını yaparak kendisiyle ciddi bir yarışta olduğunu göstermektedir. Son iki yıldır Kültürel etkinlik takvimi dışında "Şehir Okumaları" üst başlığı altında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un "Safahat"ı ve Üstat Necip Fazıl Kısakürek'in de "Çile" adlı şiir kitabı okunmuş, adı geçen şairlerimiz eserlerinin ve düşüncelerinin çeşitli yönleriyle birlikte bu "Şehir Okumaları" programı altında ele alınmıştır. 2007 Yılında gerçekleştirilecek "Şehir Okumaları"nda ise Kültür ve Turizm Bakanlığının üstün hizmet ödülünü alan Üstat Sezai Karakoç ele alınacaktır. "Diriliş Okumaları" adı altında Karakoç'un düşünceleri üzerinde durulacak, şiirlerinden bölümler okunacaktır.
TYB Konya Şubesi kültür ve sanat şehri Konya'nın kültürel nabzının attığı yer olmuştur. Özelde Konya'nın müktesebatının yeni nesillere aktarılması genelde tüm insanlığa ışık tutabilecek konuların işlendiği programların büyük çoğunluğu Adliye arkasındaki TYB Konya Evindeki bahçesinde 'Havuzbaşı Sohbetleri' olarak icra edilmiştir. Edebiyattan san'ata folklorik değerlerden portre anmalara kadar geniş yelpazede yapılan programların "Konya'da Düşünce ve San'at" adlı bir kitapta toplanması da sözün uçup, yazının kaldığının en taze örneği olarak algılanabilir.
TYB Konya Şubesi, TYB'nin 25. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle iki büyük sempozyum daha düzenleyip ev sahipliğini en güzel şekilde yerine getirmiştir. "Konya'da Düşünce ve Edebiyat" adıyla Mayıs 2003'te düzenlenen sempozyumunda yine aynı adla kitaplaşması sağlanan faaliyetin ciddiyetini bir kez daha ortaya koymuştur.
Medeniyetlerin kavşak noktasında bulunan Konya'nın müktesebatına yönelik olan bu sempozyumda dört oturumdan ikisi düşünce dünyamıza Konya'nın katkıları, diğer iki oturumunda da edebiyatımıza, folklorumuza katkıları noktasında tebliğler sunuldu. 2003 yılının ekim ayında TYB'nin kuruluşunun 25. yılı etkinlikleri çerçevesinde ikinci sempozyumu da (Konya'da Öykü Günleri) layıkıyla yerine getiren Konya Şubesi'nin bu programı da kitaplaştırmıştır. Yine 2003 yılında yapılan mutad etkinliklerinde "Konya'da Kültür ve Hayat" adıyla kitaplaşması Konya Şubesi'nin faaliyetlerini uzun soluklu ve kurumsallaşarak yapabileceğinin bir işareti olarak düşünülebilir.
Yayınlanmış bulunan bu kitaplar Türkiye'nin önemli kültür ve sanat adamlarına, gazetecilerine, yazarlarına gönderilmiş olup, aynı zamanda yerel ve ulusal düzeydeki kütüphanelerde de yer almaktadır.

TYB Konya Şubesi'nin şu an yayına hazırlanan ve basım aşamasında bulunan iki kitap projesi bulunmaktadır. Bunlar 2004 ve 2005 yılı kültürel etkinlik takvimi çerçevesinde gerçekleştirilmiş bulunan programlardan ve yine aynı yıllar içerisinde "Yazılacak Çok Şeyimiz Var..." başlığı altında şehrin önde gelen gazeteci, yazar, çizer, şair, fotoğraf sanatçıları ile birlikte gerçekleştirilmiş bulunan Konya il merkezi ve ilçelerine, çevre illere yapılan geziler ve akabinde yerel ve ulusal gazetelerde, dergilerde yayınlanmış olan gezi yazılarından oluşmuş olup, basım aşamasındadır. Bu il ve ilçeler Meram, Sille, Beyşehir, Seydişehir, Ereğli, Akşehir, Karapınar, Karaman, Bolvadin ve Beypazarı'ndan oluşmaktadır.

Basım aşamasında bulunan ikinci kitabımız "Konya'da Kültür ve Medeniyet" adlı kitabımız ise 2004 ve 2005 yıllarının kültürel etkinlik takvimi çerçevesinde gerçekleştirilmiş, yerelden ulusala kalıcı izler bırakan abide şahsiyetleri anma programları, geleneksel sanatlardan (hat), Türk Dilimize, Üstat Necip Fazıl'dan Cahit Zarifoğlu'na, Hz. Mevlana'nın düşünce hayatından el yazması eserlerin dünü, bugünü ve yarını üzerine, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'dan Konya'ya üzerine yazılmış şiirlere uzanan zengin, farklı, Konya'mızın dünü ve bugününü kayıt altına alıp yarınlara bırakacak önemli yazılardan oluşmaktadır.

1991 Yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Dernek statüsü de kazanan Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Konya'nın kültürün, folklorün tarihine kayıt düşerek çalışmalarına devam etme azmini korumakta, bu konunun öneminin farkında olan seçkin kişi ve kurumlarla işbirliği içinde hizmetin sürmesi için gayret göstermekte, çalışmalarda ve ziyaretlerde bulunmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.