TYB'de faili meçhul cinayetler konuşuldu

TYB'de faili meçhul cinayetler konuşuldu

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde "Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon" adlı kitabı hakkında konuştu....

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde "Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon" adlı kitabı hakkında konuştu.

TYB Konya Şubesi'nde Cuma akşamı kalabalık bir dinleyici topluluğuna hitap eden AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, kitabı "Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon" hakkında konuştu.

Yıllar yılı devletin içinde, devlet zırhını bürünerek Türkiye'nin gündemini meşgul edenlerin ve bir takım olayların yaşandığını kaydeden Tuna, bu olayların failleri belli olmayan olaylar olarak bugüne kadar etkilerini sürdürdüğünü belirtti. Tuna, "1990 yılındaki seri cinayetleri ve daha birçoğunu hepiniz hatırlarsınız. Bu cinayetler, devletin önleme görevi olmasına rağmen durdurulmadı. Bu cinayetlerin failleri belli. 1960 yılından bu yana, bilgi ve belgeler çerçevesinde bu kitabı hazırladık. Tezgahlayanlar ve cinayeti işleyenler arasındaki ilişkileri araştırdık. 'Faili Meçhul Cinayetler ve Ergenekon' kitabının Türkiye'deki gerçekleri ortaya çıkaracak bir yayın olduğunu düşünüyorum" diye kaydetti.

APO YURT DIŞINA ÇIKARILDI
Milletvekili Hüsnü Tuna, şunları söyledi: 1980 öncesi PKK'nın kurdurularak, 12 Eylül darbesi yapılmadan 3-4 ay önce Abdullah Öcalan'ın sessiz sedasız yurt dışına çıkarılışını biliyoruz. 1982 Anayasası onaylandıktan sonra 1983 seçimleri yapılana kadar Türkiye'de ciddi olaylar olmadı. Ama 1984 yılı itibariyle Şemdinli ve Eruh katliamlarıyla tekrar olaylar başlatıldı. Türkiye'de olaylar tesadüfen gerçekleşmiyor. Belirli muhalifler olayları tezgahlıyorlar. Bunu uygulamaya koyuyorlar. 1990 yıllardaki seri cinayetleri hepiniz hatırlarsınız. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun ve daha sonra Bahriye Üçok cinayetleri seri bir şekilde işlenmişti. 19 Aralık 1989 tarihinde MİT Müsteşarı Teoman Koman imzasıyla Başbakanlığı bir yazı yazılıyor. Önümüzdeki günlerde seri cinayetler işlenecek. Bu cinayetlerde bu saydığım isimler sırayla sayılıyor. Bunlar yurt dışından gelecek bir takım tarikat mensupları tarafından işlenecek diye bilgi veriliyor. Gerçekten bir ay sonra ilk cinayet işlenmeye başlıyor ve ondan sonra da cinayetler devam ediyor. Ama bu cinayetler, devletin önleme görevi olmasına rağmen önlenmiyor. Fakat bu cinayetler işlendikten sonra basına ve kamuoyuna bakıyoruz. Ya dinciler, ya şeriatılar veya bir başka örgüt şeklinde kamuoyuna bilgi vermek suretiyle, dezenformasyon yöntemi izlenerek bugüne kadar getirildi.
BİLİNMEYENELER AÇIĞA ÇIKIYOR
Hüsnü Tuna, 1960'lı yıllardan sonra bugüne kadar olan süreci tarayıp, bilgi ve belgelere ulaşıp, 'Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon' adlı kitabı hazırladığını söyledi. Tuna, "Bu kitabımızda bu olaylar içinde asli failler ile seri failler arasındaki ilişkileri, tezgahlayanlarla cinayeti gerçekleştirenler arasındaki ilişkileri açığa çıkarmaya çalıştık. Kanaatimce Türkiye'deki bilinmeyenleri az da olsa açıklığa kavuşturacak mahiyette bir yayın olduğunu düşünüyorum. Bugünlerde de çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum" dedi.

PROGRAM YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, AK Parti il ve ilçe teşkilatlarının yöneticilerinin yanı sıra yazarların da yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda Tuna'ya TYB yayınlarından oluşan kitaplar hediye edildi. TYB'de bu etkinliği gerçekleştiriyor olmanın memnuniyet verici olduğunu belirten Tuna daha sonra, 'Faili Belli Meçhul Cinayetler ve Ergenekon' kitabını imzaladı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.